cerkiew.pl

Otwarcie wystawy "Kolory Prawosławia. Albania"

Jakub Oniszczuk, 24 lutego 2020

23 lutego w białostockim Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się otwarcie wystawy "Kolory Prawosławia. Albania", które połączone było z promocją albumu o tym samym tytule. 

Album i wystawa stanowią już 8 część cyklu, który ukazuje różnorodność prawosławia w poszczególnych krajach. Tworzony jest on przy współpracy Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej oraz serwisu www.orthphoto.net. 

Wernisaż rozpoczął się od występu zespołu wokalnego "Kaladniki". Spośród zaproszonych gości, głos zabrali między innymi: arcydiakon Spirydon Topanxha - który odczytał przygotowane na tę okazję posłanie zwierzchnika Cerkwi w Albanii, abpa Anastazego oraz przedstawiciel albańskiej ambasady w Warszawie - Arber Veizi.

Historię prac nad zbieraniem fotografii, prowadzeniem konkursu fotograficznego, tworzeniem albumu i wystawy przedstawili Jarosław Charkiewicz z wydawnictwa metropolitalnego i Aleksander Wasyluk z serwisu OrthPhoto oraz partnerzy z Albanii.

W trakcie wernisażu wystąpiła również mat. Katarzyna z Zaleszan, która przybliżyła zebranym historię i sytuację obecną Cerkwi w Albanii oraz postać jej zwierzchnika abpa Anastazego.

Wernisaż zakończył się poczęstunkiem oraz wspólnym oglądaniem zaprezentowanych fotografii.

Wydarzenie prowadzili o. Andrzej Misiejuk oraz Katarzyna Popławska.

Pełne nagranie wernisażu można obejrzeć na kanale YouTube serwisu cerkiew.pl:  Fotografie: Jarosław Charkiewicz, Matusz Koc

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.