polska: Uroczystości ku czci św. Antoniego Supraskiego

Uroczystości ku czci św. Antoniego Supraskiego

Sławomir Kiryluk, 19 lutego 2020

W dniu 17 lutego cerkiew wspominała pamięć św. mnicha-męczennika Antoniego Supraskiego. Całonocnej agrypnii, która rozpoczęła się w przededniu święta, przewodniczył biskup supraski Andrzej w asyście braci monasteru. Na drugą Św. Liturgię do Supraśla przybyli pielgrzymi z Orli i Hajnówki.

Całonocna agrypnia służona była w poświęconej św. Antoniemu Supraskiemu, niedużej, domowej cerkiewce. Poprzedziła ona i przygotowała zebranych do pierwszej Św. Liturgii. Na drugą, ranną Św. Liturgię sprawowaną w cerkwi św. Zwiastowania przybyli, już po raz kolejny, pielgrzymi z Orli i Hajnówki. Po każdej Liturgii na zgromadzonych czekał poczęstunek przygotowany przez supraskie siestryczestwo.

Święty Antoni żył w XVI wieku. Jest przykładem dla wiernych, jak miłość do Boga pomaga stać się nowym człowiekiem i zgładzić ranę na sercu, powstałą w młodości. Pragnąc odpokutować swój grzech, wstąpił do monasteru w Supraślu. Samo podjęcie trudu życia mniszego nie uspokoiło jednak duszy świętego. Po uzyskaniu błogosławieństwa ihumena monasteru, dotarł on na Świętą Górę Atos, skąd później udał się do okupowanych przez muzułmańskich Turków Salonik. W tym mieście poniósł męczeńską śmierć. Była to kara za modlitwę w cerkwi Opieki Matki Bożej, przekształconej przez okupantów w meczet.

Święty Antoni Supraski przez wiele lat był anonimową postacią dla wiernych. Dopiero w 2005 roku działania braci monasteru supraskiego oraz ludzi świeckich doprowadziły do odrodzenia pamięci o św. Antonim Supraskim. Kult świętego odradza się także w Salonikach - mieście, w którym św. Antoni Supraski poniósł męczeńską śmierć.

Fotografie: Halina Wasiluk