cerkiew.pl

XXV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

Fundacja Dialog Narodów, 05 lutego 2020

W Terespolu kolędowaliśmy już 25. raz!

To już ćwierć wieku, od kiedy ziemia terespolska gościła setki, wręcz tysiące kolędników z całej Europy, a nawet świata, a także nie mniej liczną publiczność, by zjednoczyć się we wspólnym bożonarodzeniowym kolędowaniu. Podobnie było i w 2020 roku: w ostatni weekend stycznia do Terespola zjechały chóry i zespoły kolędnicze z czterech krajów: Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Na scenie zaprezentowało się blisko 600 wykonawców, których podziwiała licznie zgromadzona publiczność.

Obecnie występujące chóry prezentują najwyższy poziom artystyczny, jednak jego największą zasługą jest przywracanie pamięci i kultywowanie wschodniosłowiańskich obrzędów kolędowania. To tutaj odbywa się dialog międzypokoleniowy, gdzie młodsi słuchając starszych, niosą w następne pokolenia tę wielowiekową tradycję. Festiwal przypomina, że ten region naszego kraju, jak mało który, przesiąknięty był wielowyznaniowym i wielonarodowościowym klimatem. Mamy nadzieję, że dwadzieścia pięć lat tradycji festiwalu uwrażliwiło nas, na siebie nawzajem; otworzyło nasze serca i umysły na tego innego, który jest naszym bliźnim…

Tegoroczna, 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu była edycją Jubileuszową. Kapituła Konkursowa wybrała łącznie 24 wykonawców, którzy zostali zaproszeni aby w dniach 25 i 26 stycznia 2020 roku zaprezentować swe dokonania podczas przesłuchań festiwalowych.

Pierwszego dnia przed terespolską publicznością bożonarodzeniowe hymny i kolędy zaprezentowali następujący artyści: Chór „Wołyńskie Dzwony” Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych Ziemi Wołyńskiej z Łucka (Ukraina), Folklorystyczny Zespół „Dikoje Pole” Centrum Kultury „Zelenograd” z Zielonogrodu (Rosja), Zespół Pieśni i Muzyki „Szczodryca” Mińskiego Pałacu Kultury z Mińska (Białoruś), Zespół „YuMaVita Bandura Trio” Lwowskiej Akademii Muzycznej z Lwowa (Ukraina), Chór Młodzieżowy Katedry Prawosławnej Świętej Marii Magdaleny z Warszawy (Polska), Chór Kameralny „My Diriżory” Dziecięcej Szkoły Artystycznej nr 4 w Mińsku (Białoruś), Zespół Ludowy „Bursztyn” Kobryńskiego Pałacu Kultury w Kobryniu (Białoruś), Chór Dziewczęcy „Lira” Lwowskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki ze Lwowa (Ukraina), Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Wstrecza” Parafii Prawosławnej Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość z Mińska (Białoruś), Kapela Bandurzystek „Zorianycia” Lwowskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki z Lwowa (Ukraina), Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania (Polska).

Z kolei drugiego dnia przesłuchań na scenie zaprezentowały się następujące chóry: Chór Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej ze Sławatycz (Polska), Zespół Wokalny „Oksamit” Parafii Prawosławnej Świętej Marii Magdaleny z Łucka (Ukraina), Zespół Akordeonowy „Kartuzjanie” Dziecięcej Szkoły Artystycznej z Berezy (Białoruś), Zespół Wokalny „RECHA” Katedry Prawosławnej Świętego Arcystratega Michała z Mozyrza (Białoruś), Chór „Przyszłość” Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego z Nowej Myszy (Białoruś), Chór Kameralny „Krystynopol” Domu Kultury w Czerwonohradzie (Ukraina), Chór „Sofija” Pałacu Twórczości Dzieci i Młodzieży z Wsiewołożska (Rosja), Kapela Chóralna Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego z Mińska (Białoruś), Chór Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej „Prawosławna Nadbużańszczyna”.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich to wyjątkowe spotkanie, podczas którego wszyscy uczestnicy – poprzez wykonywane utwory – wychwalają Nowonarodzonego Chrystusa, kontynuując tym samym piękną wschodniosłowiańską tradycję kolędowania. Wzmocnionemu emocjonalnemu przeżywaniu występów sprzyjają walory estetyczne Festiwalu: piękne stroje wykonawców, charakterystyczne dla regionu pochodzenia danego zespołu, jak również bogato przystrojona estrada, na której prezentują się artyści. Współorganizatorzy oraz goście zgodnie podkreślają, że Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w wyjątkowy sposób jednoczy przybywających do Terespola, bez względu na wyznanie czy poglądy.

Jubileuszowy XXV MFKW Honorowym Patronatem objęli:
- Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński
- Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
- Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.

XXV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich dofinansowano:
- ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w ramach promocji walorów turystycznych województwa lubelskiego
- Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza
- Fundacji KGHM Polska Miedź
- Fundacji ORLEN DAR SERCA
- Banku PKO BP – Partnera Festiwalu,
- Fundacji Dialog Narodów

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły:
TVP3 Lublin, Dziennik Wschodni, Polskie Radio Lublin, portal Cerkiew.pl.

Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu już za nami. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim Państwu – uczestnikom za udział, publiczności – za przybycie, sponsorom i partnerom – za okazane wsparcie. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich na przyszłoroczną 26. edycję tego wspaniałego wydarzenia.

Fotografie: Tomasz Grześ

XXV MFKW w mediach:
- Panorama Lubelska: https://lublin.tvp.pl/46359965/25-stycznia-2020-g-2130
- Polskie Radio Lublin: https://www.radio.lublin.pl/news/jubileuszowy-festiwal-koled-wschodnioslowianskich-w-terespolu-3791324
- Radio Biper: https://www.radiobiper.info/2020/01/27/terespol-koledy-na-rozne-glosy-galeria/

Relacje z występów podczas XXV MFKW:
- 25.01.2020 – pierwszy dzień przesłuchań:
https://www.facebook.com/www.pulsmiasta.tv/videos/322140088685021/

- 26.01.2020 – drugi dzień przesłuchań:
https://www.facebook.com/www.pulsmiasta.tv/videos/3416731081734712/

Zapraszamy do zapoznania się z Historią MFKW:


Patronaty honorowe:


Partner festiwalu:


Patroni medialni: