polska: VI Koncert Kolęd i Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

VI Koncert Kolęd i Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

Denis Rzepeckij, 28 stycznia 2020

26 stycznia stał się specyficzną datą dla mieszkańców Sandomierza i okolic. Jej unikalność przejawia się w jednoczeniu wszystkich chrześcijan podczas Koncertu Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia, w tym roku już w jego szóstej edycji.

Koncert ten spotkał się z wyjątkowym odbiorem. Przybyli na uroczystość z zainteresowaniem i nie patrząc na ograniczoną liczbę miejsc, z uwagą wsłuchiwali się w przepiękne akordy chórów tak z Polski, jak i z zagranicy. Wzorem lat ubiegłych Sala Rycerska dawnego Zamku Kazimierzowskiego (a obecnie Muzeum Okręgowego) wypełniła się po brzegi, co świadczy o głębokim i szerokim zainteresowaniu tego rodzaju przedsięwzięciem.

Jako pierwszy swoje umiejętności zaprezentował chór „Blagovist”, należący do Cerkwii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Zabłociu (Ukraina), pod dyrygenturą Pani Inny Golovoj. Drugim był chór Rodzinny Parafii Przymonasterskiej Zwiastowania NMP i św. Ap. i Ew. Jana Teologa w Supraślu, pod batutą Matuszki Mirosławy Tichoniuk.

Oba zespoły pokazały swój kunszt artystyczny i pokaźne umiejętności posługiwania się głosem w różnych tonacjach; dyrygenci chórów poprzez sposób pracy nad chórzystami ukazali swój pełny profesjonalizm.

Chór „Blagovist” swoją osobliwością definitywnie przykuł uwagę zebranej publiczności. Linia melodyczna i śpiew, prowadzone w inny niż zazwyczaj sposób, pozwoliły widzom poznać oryginalny sposób wychwalania w kolędach nowonarodzonego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Różnorodność i bogactwo przygotowanego materiału kolędniczego gości z Ukrainy wprowadziły zebranych w euforię i zachwyt.
Drugi chór, reprezentujący naszą ojczyznę, również pozwolił licznie zebranym widzom na wyrażanie wiary w naszego jedynego, Wcielonego Pana. Występ chóru z Supraśla wzbudził nietuzinkowe emocje między innymi dzięki jego najmłodszym członkom, którzy czynnie brali udział w występie. Ich choreografia, dialogi i odwaga, były wielokrotnie uwieńczane wdzięcznością w postaci gromkich braw.

Osobistościami obserwującymi wydarzenie byli w pierwszej kolejności ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji sandomierskiej, który w swoim powitaniu przytoczył istotne słowa odnoszące się do jedności Kościoła, podkreślając aspekt integracji między dwoma jego płucami - Wschodem i Zachodem.
Wydarzenia nie chcieli przeoczyć przedstawiciele władz administracji publicznej w osobach: Starosty Sandomierskiego Pana Marcina Piwnika, wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Panem Tomaszem Huk i innymi radnymi.
Organizacja koncertu byłaby niemożliwa bez udziału Urzędu Miasta, z Burmistrzem Panem Marcinem Marcem i Panem Pawłem Niedźwiedziem, zastępcą burmistrza Królewskiego Miasta Sandomierz, jako solidnymi wspomożycielami uroczystości. Poza władzami administracji samorządowej, w koncercie brali udział: ks. mitrat Władysław Tyszuk, proboszcz parafii prawosławnej w Kielcach wraz z matuszką, dyrektorzy współpracujących jednostek Sandomierskiego Centrum Kultury, Muzeum Okręgowego i Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Innymi znamienitymi gośćmi byli: Pan ppłk Arkadiusz Nenutil, dowódca batalionu 102 lekkiej piechoty w Sandomierzu, Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Pan Karol Bury i inni goście oficjalni, będący sympatykami parafii prawosławnej w Sandomierzu.

Kończąc wieczór kolęd w tradycji wschodniej, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu ks. Marcin Chyl wyraził szczególne słowa podziękowania zebranym, a szczególnie tym, którzy mieli swój czynny, merytoryczny i praktyczny udział w organizacji uroczystości. W wypowiedzi zauważalnym był mocny akcent skierowany w kierunku dyrygentów chórów - duchowny skupił się na pięknie wyrażania wiary poprzez modlitwę, jaką jest wysławianie Bogomłodzieńca w kolędach i pieśniach bożonarodzeniowych. Życzył dyrygentom, Innie Golovoj i Matuszce Mirosławie Tichoniuk, przede wszystkim kontynuacji pielęgnowania tradycji Kościoła Prawosławnego i rozwijania swoich pięknych, wokalnych umiejętności.

Koncert został objęty patronatem honorowym przez: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Andrzeja Bętkowskiego, Burmistrza Królewskiego Miasta Sandomierz Pana Marcina Marca. Współorganizatorami byli: Wojewódzki Urząd Świętokrzyski w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wspomożycielami były firmy: Telwolt-Beton Sp. z o.o., P.P.H.U ZYKO Sandomierz – Klimatyzacja i Chłodnictwo, winnice sandomierskie: Winnica Malucha i Winnica Nobilis oraz inne instytucje i osoby, pragnące wnieść swój wkład do tego zaszczytnego dzieła.

Foto: Autor i Ewelina Ura – Kamińska

Pełna fotogaleria - sandomierz.cerkiew.pl