polska: Spotkanie z ojcem Efremem z Alaski

Spotkanie z ojcem Efremem z Alaski

Sławomir Nazaruk, 23 stycznia 2020

22 stycznia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się zorganizowane przez Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów spotkanie z hieromnichem Efremem, uczniem starca Efrema Arizońskiego.

Ojciec Efrem przybył do Polski na zaproszenie Monasteru Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach. Należy on do wspólnoty monastycznej  na niewielkiej wyspie u wybrzeży Alaski, z rejonu, w którym pełnił swą misję święty German z Alaski.
Z prawosławiem nasz gość zetknął się w wieku 16 lat. Po kilku latach wyjechał na Świętą Górę Atos; tam też spotkał się ze starcem Efremem (Arizońskim), którego kielejnikiem był przez następnych 20 lat w monasterze Świętego Antoniego Wielkiego w Arizonie.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób, w tym mnisi i mniszki z różnych monasterów, także z zagranicy.
Spotkanie rozpoczęliśmy się wspólną modlitwą, a  następnie obejrzeliśmy film o starcu Efremie Arizońskim i założonym przez niego monasterze na Pustyni Sonora w stanie Arizona.
Film wprowadził nas w tematykę spotkania, ukazując postać starca Efrema i jego wielki wkład dla rozwoju monastycyzmu w USA i Kanadzie.

Dowiedzieliśmy się z niego, iż latem 1995 roku do Arizony przybyło 6 mnichów ze św. Góry Athos (Grecja), aby założyć prawosławny monaster, który został nazwany w cześć pierwszego mnicha w historii chrześcijaństwa - św. Antoniego Wielkiego. Wśród przybyłych mnichów był też ojciec Efrem, gość spotkania.

Założyciel monasteru św. Antoniego Wielkiego, starzec archimandryta Efrem Arizoński (+2019) był uczniem i duchowym spadkobiercą wielkiego ascety naszych czasów, starca Józefa Hezychasty z Atosu (+1959). To on błogosławił o. Efremowi, aby został duchownym. W greckiej praktyce wszyscy przełożeni monasterów są nazywani starcami, ale w tym wypadku słowo to oznacza coś więcej. Istnieją świadectwa o jego prozorliwości - duchowym jasnowidztwie starca Efrema.



Do momentu przybycia do Arizony o. Efrem odrodził życie w czterech monasterach na św. Górze Athos oraz założył kilka męskich i żeńskich monasterów w Grecji i Ameryce Północnej. Surowa, niegościnna i do tego pozbawiona wody pustynia wydawała się być niemożliwym miejscem dla istnienia monasteru, jednak około 100 km od Phoenix, stolicy stanu, na głębokości 980m(!) znaleziono podziemną rzekę, co umożliwiło powstanie monasteru.
Obecnie w monasterze znajduje się 6 cerkwi i przebywa około 60 braci. W większości są to urodzeni w USA Grecy, ale także Rosjanie, Rumuni, konwertyci Amerykanie i inni.
Wokół monasteru zielenią się założone przez braci oliwkowe gaje, cytrusowe sady i warzywne uprawy. Bogactwo roślinności, ogrody i fontanny czynią z tego miejsca prawdziwą oazę na pustyni!

Oprócz monasteru św. Antoniego Wielkiego, z błogosławieństwa starca Efrema powstały kolejne męskie i żeńskie wspólnoty w USA i Kanadzie - w sumie 19 monasterów.

Po filmie mieliśmy możliwość zadawania ojcu Efremowi pytań. W swoich odpowiedziach na niektóre z nich podkreślił on między innymi znaczenie częstego przystępowania do sakramentu Eucharystii (z zachowaniem odpowiedniego przygotowania), postu, spowiedzi, systematycznej modlitwy cerkiewnej i osobistej (w tym modlitwy Jezusowej) i posiadania ojca duchowego. Ojciec Efrem wskazał też konieczność rozsądnego i ograniczonego korzystania z internetu, niosącego wiele zagrożeń nie tylko dla naszej psychiki, ale także kondycji fizycznej.

Ojciec Efrem zaznaczył, iż podstawową cnotą jest pokora, która umożliwia pozyskanie innych cnót i która działa jak cement, pozwalając na ich zachowanie. Podkreślił również, iż posiadanie ojca duchowego i okazywane mu posłuszeństwo to najprostsza droga prowadząca człowieka ku Bogu. Zaznaczył jednocześnie, iż inny stopień posłuszeństwa dotyczy stanu zakonnego, a inny osób świeckich.

Z odpowiedziami na inne pytania, takie jak: "co Ojcu najcenniejszego przekazał Ojciec Efrem (Arizoński)", "co Ojciec myśli o farbowaniu włosów i malowaniu się w ogóle?", "jak walczyć z ciągle powtarzającymi się grzechami?", "co Ojciec sądzi o ekumenizmie" czy "jak uczyć dzieci pokory i od jakiego wieku" oraz z relacją z całego spotkania z ojcem Efremem z Alaski możemy dowiedzieć się z zapisu dokonanego przez Radio Orthodoxia (www.orthodoxia.pl).

Fotografie: Jarosław Charkiewicz i Adam Danilczuk