cerkiew.pl

Hajnówka: koncert kolęd

ks. Mariusz Jurczuk, 13 stycznia 2020

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, po raz kolejny w Hajnówce został zorganizowany Festiwal „Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną”. Organizatorami festiwalu są: Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury, Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej” oraz Parafia Prawosławna pw. św. Trójcy w Hajnówce.

Głównym zadaniem festiwalu jest podkreślenie chrześcijańskiego aspektu święta Narodzenia Chrystusa i związanych z nim tradycji i zwyczajów. Wykonawcy ukazują duchowe piękno i teologiczną głębię, zawarte w treści kolęd. Popularyzując tradycję kolędowania, festiwal promuje region ukazując jego bogactwo i różnorodność.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w dniach 9 – 10 stycznia 2020 roku. Przed licznie zgromadzoną publicznością, która wypełniła widownię Hajnowskiego Domu Kultury zaprezentowało się trzydzieści siedem chórów, zespołów i grup kolędniczych.

Występy były oceniane przez Jury w składzie: przewodniczący – ks. mitrat Michał Niegierewicz – dyrektor stowarzyszenia „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”, ks. Walery Piotrowski – proboszcz parafii pw. św. wlk. męcz. Jerzego w Siemianówce, Igor Fita – wykładowca przedmiotów muzycznych, kierownik zespołów wokalnych i instrumentalnych.

Wyniki Festiwalu zostaną ogłoszone podczas Koncertu Galowego „Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną” w dniu 14 stycznia w Hajnowskim Domu Kultury.

zdjęcia: Piotr i Joanna Kiryluk, Daria Szymaniuk