cerkiew.pl

5 urodziny 50. SzDHiZ

Monika Andrzejuk, 28 listopada 2019

23 listopada 2019 r. pierwszy w Polsce prawosławny szczep 50 SzDHiZ "Nika" im. św. Jerzego świętował swoje 5 urodziny!

Wszystko rozpoczęło się Dziękczynnym Molebniem w Soborze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku,  odsłużonym przez Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Następnie uroczystości przeniosły się do Centrum Kultury Prawosławnej, gdzie odbyło się obrzędowe świeczkowisko (forma ogniska harcerskiego, ale w pomieszczeniu), podczas którego wróciliśmy wspomnieniami do początków naszej działalności.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, która ufundowała nam słodki poczęstunek, do proboszcza o. Jana Fiedorczuka, który cały czas bardzo aktywnie pomaga w naszej działalności oraz dla arcybiskupa Jakuba za obecność i duchowe wsparcie. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za obecność, cieszymy się, że mamy wsparcie w tak wielu osobach.

Utworzenie szczepu było niewątpliwie ogromnym szczęściem, które nas spotkało. Dzięki temu udało nam się stworzyć miejsce do rozwoju dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Jesteśmy dumni z tego, że już od tylu lat kontynuujemy naszą działalność, a z roku na rok jest nas coraz więcej.

To, że działamy już od 10 lat (najpierw jako jedna drużyna, a od 2014 jako szczep) możliwe jest dzięki wspólnym wartościom, które wyznajemy, a także wspólnej wierze, która łączy nas w jedności. W naszych działaniach staramy się opierać na wartościach chrześcijańskich oraz służbie Bogu. Zresztą sam założyciel skautingu gen. Rober Baden-Powell powiedział: "Jeśli harcerstwo miałoby istnieć bez Boga, to lepiej, żeby go nie było."

Fotografie: Marcin Surynowicz