cerkiew.pl

Supraśl: Uroczystości ku czci apostoła Jana Teologa

Sławomir Kiryluk, 16 października 2019

9 października Cerkiew wspomina pamięć św. ap. Jana Teologa - patrona cerkwi w monasterze w Supraślu. Całonocnemu czuwaniu w przeddzień oraz Świętej Liturgii w dniu święta przewodniczył biskup supraski Andrzej w asyście przybyłych gości – z Odrynek, Białegostoku, Gródka, Samogródu, Wasilkowa, Królowego Mostu, Zabłudowa – i braci monasteru.

Na obchody dnia świętego apostoła Jana Teologa przybyli duchowi z diecezji białostocko-gdańskiej; w modlitwach jednoczyli się również wierni z całej parafii. W czasie Liturgii, po wysłuchaniu świątecznego fragmentu Ewangelii wg św. Jana, do zebranych wiernych zwrócił się o. Anatol Ławreszuk z białostockiej katedry.

Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja wokół cerkwi Zwiastowania, a biskup Andrzej podziękował wszystkim przybyłym za wspólną modlitwę.

W obchodach święta aktywnie wzięli udział prawosławni uczniowie dwóch szkół położonych na terenie supraskiej parafii - Szkoły Podstawowej w Supraślu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodniczkach. Po zakończeniu uroczystości na dzieci czekał obiad. Po nim wraz z opiekunami udali się „śladami męczennika Gabriela” do Monasteru w Zwierkach. Siostry przygotowały poczęstunek, a także opowiedziały o św. Gabrielu i życiu codziennym mniszek. Parafialny wyjazd zakończył się aktywnym wypoczynkiem w białostockiej Strefie Wysokich Lotów.

Fotografie: Sławomir Kiryluk, Dorota Rakowska