cerkiew.pl

Już w najbliższą niedzielę konsekracja cerkwi św. Aleksandry w Stanisławowie

Maria Bartakhanova, 11 maja 2016

W niedzielę 15 maja br. o godz. 9:00 odbędzie się konsekracja cerkwi pw. św. Aleksandry w Stanisławowie k. Pomiechówka. Proboszcz parafii ks. Andrzej Bołbot wraz z parafianami zachęcają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu.

Parafia św. męczennicy Aleksandry w Stanisławowie koło Pomiechówka jest jedyną wiejską parafią na Mazowszu. Jej historia korzeniami sięga pierwszej połowy XIX wieku, lecz w trakcie I wojny światowej cerkiew uległa poważnym zniszczeniom.

Po rozbiórce starej świątyni rozpoczęto budowę nowej cerkwi według projektu Bogdana Lewandowskiego. Jej budowę ukończono w 1938 roku, lecz wówczas nie dokonano pełnego poświęcenia.

W latach 2013-2016 cerkiew przeszła gruntowny remont, zmieniono konstrukcję dachu i wykonano freski w stylu bizantyjskim. Odświeżona cerkiew z nowymi kopułami została właśnie otwarta i czeka na uroczyste poświęcenie. Pełnej konsekracji dokona Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski.

Serdecznie zapraszamy Państwa na uroczystość.
Adres Parafii:
Stanisławowo 20,
05-180 Pomiechówek, wjazd od środku wsi Stanisławowo.