cerkiew.pl

O prawosławiu w Bułgarii w ramach 15 lat OrthPhoto

Aleksander Wasyluk, 09 września 2019

Zakończyło się drugie spotkanie z cyklu "15 lat OrthPhoto. Prawosławie w Obiektywie", tym razem odbyło się ono w Parafii Św. Sofii – Mądrości Bożej i dotyczyło cerkwi prawosławnej w Bułgarii.

Jak zwykle wszystko rozpoczęła niedzielna Liturgia. Od razu po niej obejrzeliśmy film o Egzarsze Stefanie, zwierzchniku Bułgarskiej Cerkwi, dzięki któremu w trakcie II Wojny Światowej ocalała społeczność żydowska w Bułgarii. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny otwarcie krytykował Hitlera, a już w jej trakcie zapowiedział, że jeśli car Borys spróbuje wydać Żydów faszystom, on otworzy cerkwie i zaprosi do nich społeczność żydowską, i żołnierze cara będą musieli ich siłą z cerkwi zabierać.

Po filmie odbyła się rozmowa z reżyserem Bożydarem Sławowem, który jest krewnym egzarchy. Wspominał on swoje dzieciństwo i spotkania z władyką. Opowiedział też o kulisach powstania filmu i o prześladowaniach cerkwi po zakończeniu II Wojny Światowej.

Następnie Jarosław Charkiewicz i Aleksander Wasyluk opowiedzieli o cyklu Kolory prawosławia oraz o pracach nad albumem Kolory Prawosławia. Bułgaria. Zachęcali do pielgrzymek do Bułgarii i odkrywania przepięknych monasterów, których najwięcej jest w Bułgarskich Górach i wokół Sofii.

Serdeczne podziękowania dla o. Adama i parafian za organizację spotkania i mnóstwo pytań.

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się przy parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. Poświęcone będzie prawosławiu w Serbii. Więcej informacj TUTAJ.

Fotografie: Aleksander Wasyluk, Jarosław Charkiewicz