cerkiew.pl

Koncert w Tomaszowie Lubelskim

Anna Wasiluk, 29 lipca 2019

27 lipca przed tomaszowską publicznością zaprezentował się kwartet "Anhielski Hłas" pod kierownictwem barytona Łukasza Hajduczeni. W godzinach popołudniowych tomaszowska cerkiew wypełniła się licznie zgromadzonymi wiernymi i sympatykami, którzy wysłuchali koncertu kwartetu. Organizatorem tych muzycznych spotkań jest Tomaszowski Dom Kultury oraz Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim. Zebranych gości przywitał ks. Dariusz Wasiluk, który szczegółowo opowiedział o wartości i przesłaniu muzyki cerkiewnej w życiu każdego człowieka. Wieczór ze śpiewem cerkiewnym okazał się znakomitą formą chwalenia Boga, ale również idealnym sposobem spędzania wolnego czasu przy pięknej muzyce.

Kwartet przedstawił program składający się z utworów śpiewanych na nabożeństwie całonocnego czuwania, św. Liturgii oraz pieśni religijnych ku czci Bogurodzicy. Repertuar był wykonywany w języku cerkiewno-słowiańskim, wzbogacony o pieśni w języku łemkowskim oraz greckim. Wszystkie wykonywane pieśni opatrzone były stosownym komentarzem, odnoszącym się do treści i czasu jej wykonywania.

Koncert zakończony życzeniami i tradycyjnym Mnohaja Leta dla władz samorządowych i powiatowych wraz z mieszkańcami których reprezentował Sekretarz Urzędu Miasta Tomaszów Lubelski – p. Janusz Brodowski, był prawdziwą ucztą duchowa dla zgromadzonych.

Na twarzach licznie zgromadzonej publiczności można było wyczytać swoistego rodzaju zadumę, która była następstwem przenikających duszę pieśni, rozbrzmiewających w murach restaurowanej cerkwi. Zebrani otrzymali wspaniałą dawkę muzyki, która dla wielu stała się prawdziwym przeżyciem kulturalnym i duchowym, które pamiętane będzie przez długi okres.

Tegoroczne spotkanie z muzyką cerkiewną jest wyjątkowe, gdyż odbywa się w trakcie prac remontowych. Krótka relację można zobaczyć TUTAJ.