cerkiew.pl

Obchody setnej rocznicy Polskiej Policji Państwowej w cerkwi katedralnej w Lublinie

Korniluk Daniel, 23 lipca 2019

W tym roku przypada setna rocznica powstania Polskiej Policji Państwowej. Z tej okazji, w cerkwi katedralnej p.w. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, było sprawowane nabożeństwo dziękczynne.

Nabożeństwu przewodniczył proboszcz lubelskiej katedry ks. Andrzej Łoś wraz z duchowieństwem: ks. Andrzejem Bołbotem (kapelanem Komendy Głównej Policji) oraz ks. Marcinem Gościkiem (kapelanem Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie).

Wspólną modlitwę poprzedziło uroczyste wprowadzenie sztandaru Komendy Wojewódzkiej Policji oraz przywitanie, przez ks. Marcina Gościka, zaproszonych gości. Udział w uroczystościach wzięli: Komendant Wojewódzki Garnizonu Lubelskiego Inspektor Robert Szewc wraz z zastępcami, Komendanci Miejscy i Powiatowi, Przewodniczący NSZZ Policji Asp. Sztab. Artur Garbacz, kadra kierownicza KWP w Lublinie, pracownicy cywilni oraz policyjni emeryci. Celebranci oraz zgromadzeni wierni podczas nabożeństwa modlili się za funkcjonariuszy Policji, którzy przez ostatnie 100 lat dbając o bezpieczeństwo, niejednokrotnie z narażeniem życia, wypełniali słowa policyjnej roty.

Po nabożeństwie do zebranych zwrócił się ks. Andrzej Łoś, który podkreślił ciężką i odpowiedzialną służbę, którą każdego dnia pełnią policjanci. Zwrócił uwagę, iż nie ma większego daru jak oddać swoje życie za drugiego człowieka.

Na zakończenie ks. Andrzej Bołbot pozdrowił wszystkich z tak pięknym jubileuszem jakim jest 100. rocznica Polskiej Policji, życząc bożego błogosławieństwa na kolejne lata służby.

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tradycji Policji Państwowej, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji. Ten rok jest dla wszystkich funkcjonariuszy szczególny, ponieważ przypada w nim jubileusz 100. rocznicy powstania polskiej Policji.

Fotografie: ks. Marcin Gościk, archiwum KWP Lublin