cerkiew.pl

Poczuj, że Bóg jest blisko ciebie

tłum. Klaudia Ambrożewicz, 24 lipca 2019

Kto unika swojego krzyża, ten unika Boga.

Chcieli mnie zabić i zamknęli mnie w zimnej celi.

Bracia i siostry, to okropne – czuć, jak umierasz, bezradny, w całkowitej ciemności. To był prawdziwy koszmar.

Miałem umrzeć w ciągu trzech dni. Tak zdecydowali moi oprawcy. Jednak nie umarłem.
Potem zamknęli mnie na pięć dni, i wtedy też nie umarłem. Trzeci raz zamknęli mnie na siedem dni. Jednak znów zostałem przy życiu i nie narzekałem.

Teraz, mając swoje lata, mogę potwierdzić, jak ważne było wszystko to, co przeżyłem. To nie jest łatwe, ale możliwe. Bóg nie wymaga od nas więcej, niż możemy uczynić. On nie opuszcza Cię, żebyś nie uległ pokusom.

To coś wspaniałego – zostać spoliczkowanym. Kiedy mówisz „Panie przebacz im”, stajesz się podobny do Chrystusa. Cóż - ci, którzy cię biją lub mogą obrazić to nie są ludzie, ale prześladowcy.

Kto unika swojego krzyża, ten unika Boga. Wszyscy od niego uciekają, ponieważ krzyż oznacza, że udźwigniesz to, co ci się nie podoba.
Nikt nie chce nieść swojego krzyża, ale Bóg go od nas nie zabiera. Dopiero, gdy widzisz, że twój krzyż przyniósł ci łaskę i gdy pokonałeś jego ciężar, wtedy możesz ujrzeć Zmartwychwstanie.


Czy osiągniesz zbawienie?

Kiedyś duchowny zapytał mnie:
- Czy osiągniesz zbawienie?
Od razu odpowiedziałem mu:
-Nie, ojcze. Łatwo powiedzieć, że się zbawię, ale niełatwo się zbawić.

Dlaczego? Dlatego, że jednym z warunków zbawienia jest przyjęcie łaski Bożej, a łaska przychodzi tylko do pokornych.

Czy jestem pokorny? Czy mogę powiedzieć, że jestem pokorny? W końcu człowiek nigdy nie wie, czy jest pokorny. Jeśli człowiek myśli, że jest pokorny, to znaczy, że taki nie jest. Żeby być pokornym, musisz czuć stałą obecność Boga obok siebie.

127 Kanon Soboru Kartagińskiego, który odbył się w 419 r. po Narodzinach Chrystusa, mówi: „Jeśli ktoś mówi, że bez Bożej łaski może wypełnić Boże przykazania, niech będzie przeklęty.”

Pamiętajcie: pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to być w stałej relacji z Bogiem.

archimandryta Arseniusz (Papaczok)

za: monastery.ru