cerkiew.pl

Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie

ks. Paweł Łapiński, 16 lipca 2019

W przeddzień uroczystości 11 lipca,  całonocne czuwanie ku czci świętych apostołów w wasilkowskiej parafii celebrowali ks. Piotr Augustyńczuk i ks. Piotr Borowik wraz z miejscowym duchowieństwem.

12 lipca uroczystości świąteczne o godzinie 7.45 rozpoczął molebień z oświęceniem wody, na który od godzin porannych przybywali wierni oraz goście z okolicznych parafii.

O godzinie 9.30 przywitano Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Na początku młodzież bractwa parafialnego wręczyła kwiaty, a następnie przywitał go starosta cerkiewny oraz ks. mitrat Anatol Hajduczenia.

W nabożeństwie uczestniczyło duchowieństwo dekanatu białostockiego. Obecne były również miejscowe władze wraz z burmistrzem Wasilkowa Adrianem Łuckiewiczem, a także księża rzymskokatoliccy z okolicznych parafii.

Podczas kazania arcybiskup ukazał postaci świętych apostołów Piotra i Pawła, przedstawiając ogrom  ich dorobku w pracy na rzecz rozwoju Cerkwi. Podkreślił, że powinniśmy nauczyć się życia według nauk ewangelicznych, a przykład świętych powinien rozbudzać w nas autentyczne przekonania i chęć służenia Bogu. Po świątecznej procesji władyka podziękował za wspólną modlitwę i złożył zebranym świąteczne życzenia. Proboszcz ks. Anatol Hajduczenia również podziękował władyce, gościom, chórowi i wszystkim obecnym za wspólną modlitwę.

Fotografie: ks. Paweł Łapiński