cerkiew.pl

Święto parafialne w stargardzkiej parafii

Patryk Miżołemski, 15 lipca 2019

Tegoroczne uroczystości parafialne ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie swoją obecnością zaszczyciło dwóch biskupów - gospodarz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, abp Jerzy i bp Atanazy z diecezji łódzko-poznańskiej. Już w przededniu święta przewodniczyli oni nabożeństwu całonocnego czuwania. Biskupom podczas wieczornego nabożeństwa towarzyszyli duchowni z dekanatu szczecińskiego.

Przed porannym nabożeństwem u progu świątyni hierarchów przywitały dzieci, starosta cerkiewny, jak również proboszcz parafii ks. Jarosław Biryłko. Na Boskiej Liturgii prócz wiernych i zaproszonych gości nie zabrakło również licznie zgromadzonego duchowieństwa. Wśród kapłanów pojawili się: ks. Andrzej Demczuk z Gryfic, ks. Paweł Stefanowski ze Szczecina, ihumen Danił - przeor klasztoru w Niemczech, ks. Michał Kowal ze Słubic, ks. Artur Graban z Ług, ks. Jarosław Szmajda z Gorzowa, ks. Marcin Prokopiuk z Łobza i protodiakon Mieczysław Oleśniewicz - sekretarz kancelarii arcybiskupiej. Na uroczystościach był również ksiądz Janusz Posadzy - proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Stargardzie. Miasto reprezentował wiceprezydent Piotr Mync, powiat - pani starosta Iwona Wiśniewska; towarzyszyli im również: radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego - Marcin Przepióra i komendant powiatowy policji - insp. Robert Nowak. Korzystając z okazji, biskup nagrodził ks. Jarosława Szmajdę złotym krzyżem, a płk. Andrzeja Szutowicza orderem III stopnia Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny za pracę na rzecz cerkwi.

Homilię wygłosił bp Atanazy. W słowie do zebranych wspomniał postaci app. Piotra i Pawła i zwrócił uwagę na ich szczególną miłość chrześcijańską. W dzisiejszych czasach taka braterska miłość jest czymś obcym i niezrozumiałym - podkreślił biskup. Władyka życzył wiernym, aby ich relacje były czyste i bezinteresowne. O ogromnej roli apostołów mówił również ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, podkreślając fakt naszych niedoskonałości i wytykania sobie przeszłości, o której wielu z nas bezustannie przypomina. Siły apostolskiej, o której mówił władyka, powinniśmy pragnąć wszyscy. Abp Jerzy nie krył zadowolenia z możliwości wspólnej modlitwy na ziemiach zachodnich. Podzielił się z zebranymi refleksją na temat ludzi uczestniczących w nabożeństwie. To przecież potomkowie wysiedleńców Akcji Wisła - społeczeństwa wysiedlonego ze wschodnich granic kraju, gdzie obaj biskupi pełnili posługę w Jabłeczyńskim Klasztorze. Obecność zaproszonych gości to przejaw braterstwa, szczególnie widoczny w parafiach diasporalnych. Po raz pierwszy stargardzkim uroczystościom w cerkwi przewodniczyło dwóch biskupów. Świąteczne nabożeństwo zakończyła uroczysta procesja wokół świątyni.

12 lipca 2019 roku zapisał się w historii stargardzkiej parafii na zawsze, tak jak postacie apostołów Piotra i Pawła na wieki zapisały się w historii świata.

Miłym akcentem była wspólna agapa w Stargardzkim Centrum Kultury. 

Fotografie: Tadeusz Surma, Mirosław Gudowski