cerkiew.pl

Zmarł ks. mitrat Aleksy Subotko

orthodox.pl, 08 lipca 2019

Kancelaria Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, iż w godzinach wieczornych 7 lipca 2019 roku, zmarł ks. mitrat Aleksy Subotko, rezydent Parafii Prawosławnej św. Jana Teologa w Terespolu.

9 lipca br., w godzinach popołudniowych ciało śp. ks. Aleksego zostanie przewiezione do cerkwi w Terespolu, gdzie o godzinie 18.00 sprawowana będzie panichida. Przez całą noc duchowni będą czytać św. Ewangelię nad ciałem zmarłego kapłana.

Pogrzeb duchownego odbędzie się w środę 10 lipca br., w cerkwi w Terespolu, gdzie o godzinie 9.00 sprawowana będzie św. Liturgia, a po niej obrzęd pogrzebu. Ciało zmarłego kapłana spocznie na cmentarzu parafialnym w Terespolu.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Arcybiskup Lubelski i Chełmski.


Wieczna o Tobie pamięć ks. Aleksy!


Ksiądz mitrat Aleksy Subotko urodził się w 1938 roku we wsi Jaryłówka k. Bobrownik w rodzinie Włodzimierza i Anastazji. Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie (1958) i Chrześcijańską Akademię Teologiczną (1962).

21 stycznia 1961 roku w Terespolu wstąpił w związek małżeński z Eugenią Szpyruk (zm. 5 sierpnia 2013 roku).

Święcenia diakońskie (5 kwietnia 1964r.) i kapłańskie (12 kwietnia 1964r.) otrzymał w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie z rąk arcybiskupa Jerzego (Korenistowa), ordynariusza Diecezji Łódzko-Poznańskiej, locum tenens Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

Tuż po święceniach został mianowany proboszczem parafii w Kodniu z filią w Kopytowie. Dzięki jego wysiłkom udało się rozbudować cerkiew i zbudować plebanię w Kodniu. W latach 1984-1989 pełnił funkcję dziekana Okręgu Biała Podlaska z siedzibą w Kodniu. W latach 1989-1993 był proboszczem parafii w Terespolu. Od 30 lipca 1993 roku był rezydentem tejże parafii.

W latach 1980-1992 ks. Aleksy był nauczycielem w Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym w Jabłecznej, wykładając teologię pasterską, dogmatyczną i zasadniczą. Od początku restytucji Diecezji Lubelsko-Chełmskiej przez 25 lat ks. Aleksy pełnił funkcję diecezjalnego spowiednika duchowieństwa.

Za swą posługę był wielokrotnie nagradzany, w tym mitrą (2004) oraz Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia (2004) i II stopnia z ozdobami (2014).

tekst za: orthodox.pl / Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski
zdjęcie za: lublin.cerkiew.pl
biogram za: Ks. Andrzej Konachowicz, Hierarchia i kler Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej 1989-2014, Lublin 2014, s. 135-136.