cerkiew.pl

Ukazał się nowy numer kwartalnika „Istocznik”

Katarzyna Rabczuk , 30 czerwca 2019

Z pomocą Bożą i dzięki zaangażowaniu wielu osób, a także z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Abla ukazał się kolejny numer kwartalnika Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej "Istocznik".

Do rąk Czytelników trafia "Istocznik", w którym motywem przewodnim są niezmiernie istotne dla Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej wydarzenia – jubileusz jej XXX-lecia i arcypasterskiej służby Arcybiskupa Abla oraz położenie kamienia węgielnego pod budowę nowej monasterskiej cerkwi w Turkowicach.

Numer tradycyjnie rozpoczyna Kronika Bractwa, w której przeczytamy o najważniejszych inicjatywach młodzieży. Następnie ks. Andrzej Konachowicz prezentuje obszerną relację z uroczystości związanych z 30-leciem restytucji Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz 30-leciem chirotonii biskupiej Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla, które miały miejsce 25 marca br. w Lublinie.

„Postną Paschą” nazwały uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowej monasterskiej cerkwi Siostry z Turkowic w swoim artykule, dotyczącym tego radosnego i niezmiernie ważnego dla wszystkich wiernych diecezji lubelsko-chełmskiej wydarzenia. To właśnie uroczystości w Turkowicach poprzedziły świętowanie wspomnianych jubileuszy w Lublinie. Artykuł przepełniony wzruszeniem i paschalną radością zapowiada nowy etap w życiu Sióstr i Turkowickiego Monasteru.

W numerze znajdziemy również ostatnią część komentarza ks. Jana Jałozy do pouczeń św. Starca Paisjusza skierowanych do dzieci, a w dziale „Cerkiew za granicą” wspomnienia Natalii Rusinowicz z wyjazdu delegacji Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce na Islandię i spotkania z tamtejszym prawosławiem.

W najnowszym „Istoczniku” przeczytamy także o najnowszej pozycji wydawniczej Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej – Jan Gajur prezentuje krótką recenzję albumu, wydanego z okazji 30-lecia odrodzenia Diecezji, w którym zaprezentowano „w pigułce” całą diecezję lubelsko-chełmską z jej wyremontowanymi i nowymi cerkwiami, ważnymi wydarzeniami, świętami oraz rysem historycznym.

W Kwartalniku nie zabrakło stałego działu "Z życia diecezji", a także działu ukraińskiego. W tym numerze w dziale ukraińskim prezentujemy drugą część tekstu Andrzeja Borowika o dziadku – diakonie Michale Borowiku, którego synem był św. Mikołaj Borowik, zaliczony w poczet Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Zapraszamy do lektury!


Istocznik dostępny jest w każdej parafii diecezji lubelsko-chełmskiej oraz w wybranych punktach poza jej granicami. Czasopismo można również otrzymać kontaktując się z Redakcją drogą elektroniczną: istocznik@wp.pl lub pocztową: BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ul. Dolińskiego 1, 20-127 Lublin.