cerkiew.pl

Święto Zesłania Ducha Świętego na Krynoczce

ks. Marek Litwiniuk, 21 czerwca 2019

W dniach 17–18 czerwca w Parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach w sanktuarium na Krynoczce odbyły się uroczystości święta Zesłania Ducha Świętego na Apostołów.

W poniedziałek licznie zaczęli przybywać pielgrzymi, w tym piesza pielgrzymka z hajnowskich parafii: Świętej Trójcy i Św. Jana Chrzciciela. Uroczystościom przewodniczyli Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Włodzimierz, Metropolita Włodzimierz-Wołynski i Kowelski z Ukrainy oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski, wraz z licznie przybyłym duchowieństwem. U progu świątyni Św. Męczenników Braci Machabeuszy hierarchów powitały dzieci i młodzież dubińskiej Parafii, Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz z Przewodniczącym Rady Gminy Hajnówka Jarosławem Kotem, Rada Parafialna oraz proboszcz ks. prot. Andrzej Busłowski. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, Nadleśnictwa Hajnówka, policji, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dubinach. Nabożeństwa śpiewem upiększał chór parafialny, wspierany przez chórzystów z okolicznych parafii.

Świąteczne uroczystości zwieńczyła Święta Liturgia z procesją do źródełka i poświęcenie wody. Podczas małego wejścia, biskup Paweł nagrodził ks. prot. Pawła Kuczyńskiego prawem noszenia palicy. Jego Ekscelencja Metropolita Włodzimierz w homilii podkreślił znaczenie obecności Ducha Świętego w życiu każdego wierzącego człowieka.

Jego Ekscelencja biskup Paweł w imieniu Jego Eminencji Wielcebłogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, nagrodził pana Jarosława Kota Orderem św. Marii Magdaleny III stopnia. Natomiast Jego Ekscelencja Metropolita Włodzimierz, za trud włożony w zacieśnianie stosunków między polską i ukraińską Cerkwią, orderami Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej odznaczył Jego Ekscelencję biskupa Pawła, pana Jarosława Kota, pana Marcina Bołtryka oraz panią Ewę Rygorowicz, organizatorkę pieszych pielgrzymek z Hajnówki do Poczajowa.

Na zakończenie ks. proboszcz podziękował przybyłym gościom i pielgrzymom za wspólną modlitwę oraz wyraził wdzięczność ludziom dobrej woli, którzy pomogli w organizacji uroczystości.

Fot: Zbigniew Dzwonkowski, autor