cerkiew.pl

Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów

Anna Sankiewicz , 19 czerwca 2019

W minioną niedzielę 16 czerwca, pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu oraz dziesięć dni po Wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa, przypada święto Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, zwane również Trojcą. Jest to drugie najstarsze święto chrześcijańskie, uważane również za początek Cerkwi Chrystusowej. W tym dniu kolorem liturgicznym był zielony, zaś cerkiew przyozdobiono brzozowymi gałązkami.

Obchody święta rozpoczęły się wieczorem w Sobotę Rodzicielską całonocnym czuwaniem (cs. wsienocznym bdienijem), podczas którego od świąt Paschy Chrystusowej po raz pierwszy wierni usłyszeli modlitwę Caru Niebiesnyj.

W sam dzień święta Boskiej Liturgii przewodniczył proboszcz kleszczelowskiej parafii ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski wraz z ks. prot. Pawłem Nikitiukiem.

Bezpośrednio po Liturgii była sprawowana wieczernia, w trakcie której zostały przeczytane modlitwy św. Bazylego Wielkiego, tzw. molitwy kolenoprykłonnyje, podczas których pierwszy raz od Wielkiej Środy wierni wraz z kapłanem stali na kolanach.

Z okazji nadchodzącego dnia 80-tych urodzin, proboszczowi mitratowi Mikołajowi Kiełbaszewskiemu duchowni, Rada Parafialna oraz wierni złożyli najserdeczniejsze życzenia Błogosławieństwa Bożego oraz wielu sił duchowych i fizycznych w niesieniu posługi kapłańskiej.

Na zakończanie chór zaśpiewał Mnogaja Leta!

Fot. Anna Nikitiuk