polska: Spotkanie Wielkopostne Bractwa św. św. Cyryla i Metodego

Spotkanie Wielkopostne Bractwa św. św. Cyryla i Metodego

Halina Borowik, 04 kwietnia 2019

24 marca, w drugą niedzielę Wielkiego Postu – św. Grzegorza Palamasa – Bractwo św. św. Cyryla i Metodego Koło Nr 1 w Białymstoku zorganizowało spotkanie na temat „Wielki Post – Przygotowanie do św. sakramentów pokajanija i Eucharystii”.

Po wspólnej modlitwie przewodniczący Mikołaj Nazaruk serdecznie przywitał wszystkich zebranych gości i bratczyków.

Szczególne słowa wdzięczności skierował do zaproszonego prelegenta, ojca ihumena Hioba z Supraskiego Monasteru.

Ojciec Hiob przypomniał zebranym, że post był znany i praktykowany już w Starym Testamencie. Natomiast w Nowym Testamencie Jezus Chrystus i apostołowie potwierdzili jego ważność i celowość. Jezus Chrystus po Chrzcie udał się na pustynię, gdzie przez 40 dni i 40 nocy pościł i modlił się w samotności. „A gdy pościł 40 dni i 40 nocy, wówczas łaknął” /Mt 4,2 /.

Post to niezwykły czas wstrzemięźliwości i szczególnej samokontroli. Prelegent zaznaczył, że post dzieli się na post cielesny i duchowy. Cielesny post polega na dobrowolnym powstrzymaniu się od obfitych posiłków, głównie mięsnych, nabiałowych i nawet rybnych oraz na wyrzeczeniu się łakomstwa. Zaś duchowy post jest szczególnym czasem wzmożonej pobożności, walki z grzechem i duchowego doskonalenia się. Nasza Cerkiew prawosławna nawołuje nas, aby post cielesny umiejętnie połączyć z postem duchowym. Sens postu polega na przejrzeniu swej duszy, walce z grzechem, stłumieniu grzesznych żądz, zaniechaniu oszczerstwa, krzywoprzysięstwa, kłamstwa, gadatliwości. Wstrzemięźliwość cielesna otwiera szerszy dostęp do ducha i dowodzi, że człowiek jest zdolny do podporządkowania ciała duchowi oraz Bogu.

Ojciec Hiob szczególną uwagę zwrócił na grzech pierwszych ludzi - Adama i Ewy, grzech jako naruszenie Zakonu Bożego i grzech jako ranę, którą nanosimy na naszą duszę. Post może być formalny,  lecz nie duchowy. Mówca zachęcał nas do czytania Pisma Świętego i lektury duchowej. Wtedy będziemy mogli dokładnie poznać samego siebie i dostrzec swoje niedoskonałości. Człowiek powinien poznać swoje „choroby” duszy, aby potem móc zwrócić się z prośbami o pomoc do Boga jako najlepszego lekarza – uzdrowiciela.

Ojciec Hiob wzywał nas również do miłosierdzia, przebaczania win, skruszonej modlitwy, spokoju ducha i zapewniał, że wszystko to można osiągnąć dzięki pomocy Bożej. Gdy mówił o Modlitwie Jezusowej, wiele było u słuchaczy pytań o poradę jak powinno się właściwie wznosić do Boga słowa tej modlitwy.

Na zakończenie ojciec ihumen Sergiusz, duchowy opiekun naszego koła, zaprosił na kolejne spotkanie w Monasterze Supraskim.

Ojciec ihumen Hiob oraz wszyscy zebrani otrzymali na pamiątkę ilustrowany album "Bractwo św. św. Cyryla I Metodego", wydany przez Zarząd Główny Bractwa.

Spotkanie zostało uwieńczone wspólną modlitwą.

Szczerze zapraszamy wszystkich chętnych na nasze spotkania bractwa.