cerkiew.pl

Supraskie spotkania z fotografią

Martyna Czaban, Dominika Czaban, 31 marca 2019

W drugą niedzielę Wielkiego Postu (24 marca) z błogosławieństwa biskupa supraskiego Andrzeja w Monasterze w Supraślu odbyły się warsztaty fotograficzne dla młodzieży z cyklu „Supraskie spotkania z fotografią”. Tematem była wielkopostna mistyczna fotografia wnętrza prawosławnej świątyni. W świat fotografii czternastu młodych uczestników wprowadził Sławomir Kiryluk, parafianin i fotograf Akademii Nikona.

Zajęcia rozpoczęliśmy od teorii przy herbatce i ciastkach. Podczas miłej rozmowy zaznajomiliśmy się z podstawami fotografii i wskazówkami udzielonymi przez prowadzącego warsztaty. Następnie wzięliśmy udział w nabożeństwie pasji, po którym przystąpiliśmy do części praktycznej zajęć z fotografii. Fotografowaliśmy ikony, szaty, księgi liturgiczne, płonące świece i łampady, kadzidło – wszystko to, co jest w stanie choć trochę oddać mistykę prawosławnego nabożeństwa. Po skończonej sesji omawialiśmy wspólnie zrobione zdjęcia i wybraliśmy najlepsze.

Zobaczenie efektów pracy młodych fotografów będzie możliwe w korytarzu budynku parafialnego przy cerkwi św. Jana Teologa. Wernisaż odbędzie się w środę 3 kwietnia, po akatyście do Matki Bożej (początek nabożeństwa o godz. 18.00). Wtedy też z wykładem z cyklu „Supraskie Środy” wystąpi ihumenia Agnia z Monasteru w Wojnowie.

To już trzecie warsztaty z serii „Supraskie spotkania z fotografią”. Tematem pierwszych z nich (jesienią 2017) był Monaster w jesiennej scenerii. Drugie zajęcia (maj 2018) poświęcone były cerkwi św. Łukasza w Łaźniach.

Fotografie: Marcin Surynowicz, Sławomir Kiryluk