polska: Remont 19. zabytkowych cerkwi na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce

Remont 19. zabytkowych cerkwi na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce

Biuro ds.Projektow Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmski, 21 marca 2019

19 zabytkowych cerkwi prawosławnych na obszarze czterech województw (podlaskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie), w administracji czterech diecezji Naszej Cerkwi (warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmska, przemysko-gorlicka), jest remontowanych w ramach wspólnego Projektu. Większość z nich w pojedynkę nie miałaby szans na zdobycie środków na kompleksowy remont i odzyskanie dawnego blasku w sensie religijnym oraz jako jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych w swoich miejscowościach. Dzięki połączeniu sił szesnastu Parafii Prawosławnych i Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej złożono Projekt partnerski, który po szczegółowej, skomplikowanej procedurze oceny i weryfikacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskał upragnione wsparcie.

Ten niezwykle ważny dla społeczności prawosławnej Projekt pn. „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu” wspierają środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Beneficjentem (Liderem Projektu) jest Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, stąd w maju 2017r. w siedzibie MKiDN w Warszawie Jego Ekscelencja Arcybiskup Abel podpisał umowę o dofinansowanie. Objęte przedsięwzięciem prace remontowe i konserwatorskie zostaną przeprowadzone w następujących zabytkowych obiektach:

1. Cerkiew św. Archanioła Michała w Turzańsku – obiekt UNESCO (diecezja przemysko-gorlicka, województwo podkarpackie);
2. Cerkiew Spotkania Pańskiego w Morochowie (diecezja przemysko-gorlicka, województwo podkarpackie);
3. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Wołowcu (diecezja przemysko-gorlicka, województwo małopolskie);
4. Cerkiew Św. Bazylego Wielkiego w Koniecznej (diecezja przemysko-gorlicka, województwo małopolskie);
5. Cerkiew Narodzenia N.M.P. w Rozdzielu (diecezja przemysko-gorlicka, województwo małopolskie);
6. Cerkiew Św. Apostoła Łukasza w Kunkowej (diecezja przemysko-gorlicka, województwo małopolskie);
7. Cerkiew Św. Archanioła Michała w Wysowej Zdroju (diecezja przemysko-gorlicka, województwo małopolskie);
8. Cerkiew Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie – ikonostas (diecezja lubelsko-chełmska, województwo lubelskie);
9. Kaplica cmentarna w Holi (diecezja lubelsko-chełmska, województwo lubelskie);
10. Cerkiew prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie (diecezja lubelsko-chełmska, województwo lubelskie);
11. Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP w Jabłecznej (diecezja warszawsko-bielska, województwo lubelskie);
12. Zabytkowy budynek przyklasztorny w Jabłecznej (diecezja warszawsko-bielska, województwo lubelskie);
13. Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach (diecezja lubelsko-chełmska, województwo lubelskie);
14. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Kobylanach – ikonostas (diecezja lubelsko-chełmska, województwo lubelskie);
15. Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Terespolu (diecezja lubelsko-chełmska, województwo lubelskie);
16. Cerkiew pw. św. św. Cyryla i Metodego w Białowieży (diecezja warszawsko-bielska, województwo podlaskie);
17. Kapliczka w Białowieży (diecezja warszawsko-bielska, województwo podlaskie).
18. Cerkiew Podwyższenia Św. Krzyża w Narwi (diecezja warszawsko-bielska, województwo podlaskie);
19. Cerkiew Wszystkich Świętych w Suwałkach (diecezja białostocko-gdańska, województwo podlaskie);

Cerkwie i inne obiekty w Projekcie poza tym, że są miejscami kultu religijnego, posiadają ogromne wartości historyczne i architektoniczne. Są perełkami architektury drewnianej w swoich regionach oraz przykładami rozwoju architektury cerkiewnej, cechującej się z biegiem czasu coraz większym zróżnicowaniem typów budowli i wzrastającą ich dekoracyjnością. Na projekt składają się prace budowlano-konserwatorskie dotyczące drewnianych zabytkowych obiektów, ich otoczenia, a także prace konserwatorskie dotyczące drewnianych zabytków ruchomych, stanowiących unikatowe wyposażenie poszczególnych obiektów.

Elementem spajającym zadania w całościowy Projekt zintegrowany jest założenie budowy szlaku turystyki kulturowej pn. „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji” na bazie zrewaloryzowanych obiektów. W tym celu zaplanowano digitalizację obiektów, przygotowanie o każdym z nich filmu o charakterze przewodnika z audiodeskrypcją oraz tzw. śladu GPS dla wycieczek rowerowych. Materiały na temat szlaku będą dostępne na urządzenia mobilne za pośrednictwem kodów QR i będą zamieszczone na stronie internetowej szlaku, której powstanie przewiduje Projekt.

Prace remontowe, zilustrowane częściowo na fotografiach, trwają zgodnie z harmonogramem od czerwca 2018r. W niektórych cerkwiach zbliżają się ku końcowi, w innych dopiero się rozpoczynają.

Wartość całkowita Projektu, na którą obok prac budowlanych składają się dokumentacja, nadzory, zarządzanie, digitalizacja i promocja, to nieco ponad 25 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych stanowi 85% (tj. ponad 21,3 mln zł). Pozostałe 15% kosztów, czyli nieco ponad 3,7 mln zł stanowi wkład własny, który lider i partnerzy projektu muszą sfinansować.

Zwracamy się do Was z prośbą o dołożenie swojej cegiełki w ramach wsparcia dzieła. Każda wpłata przybliża nas do osiągnięcia pięknego celu. 15% kosztów to przy tej skali projektu bardzo duża kwota, szczególnie dla w większości diasporalnych parafii. Wierzymy, że wspólnymi staraniami Diecezji, Parafii - każdego z Nas na koniec 2019r. zobaczymy efekt finalny.

Prosimy o wsparcie Projektu i wpłaty na konto Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej (20-126 Lublin, ul. Ruska 15).
Nr rachunku bankowego: 88 8063 0001 0070 0706 9248 0005

Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska jako Lider Projektu opłaca w imieniu swoim i Partnerów wszystkie koszty, stąd podajemy jej nr konta.

Za każdą wpłatę już dzisiaj serdecznie dziękujemy! Bardzo liczymy na Wasze wsparcie.