cerkiew.pl

Zimowisko w Cieplicach

Elżbieta Dulko , 09 lutego 2019

W dniach 26 stycznia – 2 lutego br. w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana w Cieplicach odbyło się zimowisko, w którym wzięły udział dzieci i młodzież Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. W tegorocznym wypoczynku uczestniczyło 25 osób w wieku od 7 do 14 lat.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobrą zabawę uczestników zimowiska wzięli na siebie Anna Sydoruk, Elżbieta Dulko i Daniel Horoszczak.

Każdy dzień zimowiska rozpoczynał się i kończył modlitwą. Była to okazja do praktycznej nauki czytania w języku cerkiewno-słowiańskim. Dodatkowo chór złożony z dzieci i opiekunów upiększył swoim śpiewem Liturgię odprawianą w kaplicy św. Stefana.

Podczas pieszych wędrówek młodzież wraz z przewodnikiem, p. Gracjanem Kielijańskim,  zdobyła Sokolik (642 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt w Górach Sokolich. Wędrując wzdłuż rzeki Bóbr, odwiedziła Wzgórze Krzywoustego, schronisko „Perła Zachodu” usytuowane nad urwiskiem oraz Muzeum Wieży Książęcej w Siedlęcinie z unikatowymi ściennymi polichromiami, przedstawiającymi rycerza Lancelota.

Ważnym punktem w programie zimowiska było doskonalenie jazdy na nartach biegowych pod okiem instruktorów: p. Andrzeja Honczara i p. Daniela Iwanowskiego w Ośrodku Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach.

Pobyt w ośrodku urozmaicał program animacyjny. Nie obyło się bez konkursu karaoke, pokazu mody we własnoręcznie przygotowanych kostiumach, nocy filmowej oraz występu teatralnego. Dużo radości sprawił wieczór spędzony przy ognisku, podczas którego rozbrzmiewały regionalne pieśni.

Dzieci obejrzały również pouczający spektakl pt. „Ale świństwo, sztuka dla małych, większych i wegetarian” w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.

Bogaci w nowe przyjaźnie i niezapomniane wspomnienia uczestnicy zimowiska rozjechali się do swoich domów, obiecując sobie nawzajem obecność na kolejnych koloniach organizowanych w Cieplicach.

Słowa uznania należą się kierownikowi ks. Mariuszowi Kiślakowi oraz wszystkim pracownikom Prawosławnego Domu Opieki św. Stefana w Cieplicach, przewodnikowi p. Gracjanowi Kielijańskiemu oraz instruktorom narciarstwa biegowego: p. Andrzejowi Honczarowi i p. Danielowi Iwanowskiemu.

Fot. Anna Sydoruk