cerkiew.pl

Nocna agrypnia w Supraskim Monasterze

Paweł Iwaniuk, 26 grudnia 2018

W nocy z 24 na 25 grudnia Cerkiew obchodzi pamięć św. Spirydona – biskupa Tremithus, świętego, którego relikwie znajdują się na greckiej wyspie Korfu.

W Supraskim Monasterze o godzinie 20:00 rozpoczęła się całonocna agrypnia – powieczerze z kanonem przed Eucharystią, wielka wieczernia z poświęceniem chlebów, jutrznia z czytaniem akatystu do świętego i modlitw przed Eucharystią.

Uwieńczeniem agrypnii była Boska Liturgia, która rozpoczęła się kilka chwil po północy. Nabożeństwom ku czci Świętego Cudotwórcy przewodniczył JE biskup Supraski Andrzej.

Idea nocnych nabożeństw zaczerpnięta jest z początków chrześcijaństwa, kiedy to pierwsi chrześcijanie potajemnie w katakumbach spotykali się, aby uczestniczyć całą wspólnotą w wieczerzy.

Kolejna nocna agrypnia w Monasterze w Supraślu odbędzie się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, kiedy cerkiew czci pamięć świętego Amfilochiusza Poczajowskiego. Jest to bardzo wyjątkowa, noworoczna noc. Warto jest poświęcić ją, kończąc stary, a rozpoczynając Nowy Rok, na modlitewną prośbę do Boga o błogosławieństwo.

Serdecznie zapraszamy! Początek o godzinie 20:00

Strona monasteru: monaster-suprasl.pl
zdjęcia: autor