cerkiew.pl

Święto białostockiej katedry

protodiakon Wiaczesław Perek, 21 grudnia 2018

19 grudnia w dniu modlitewnej pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy, Arcybiskupa Miry Licyjskiej, odbyły się parafialne uroczystości białostockiej Katedry św. Mikołaja. Nabożeństwom Całonocnego czuwania oraz Boskiej Liturgii przewodniczył Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwach uczestniczyli także JE Najprzewielebniejsi: Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz, Biskup Łódzki i Poznański Atanazy oraz Biskup Supraski Andrzej. Po zakończonej Liturgii odbyła się wokół katedry procesja z ikoną Świętego Cudotwórcy.

Biskup Atanazy w okolicznościowej homilii powiedział m.in. że Święty Arcybiskup Mikołaj to postać realna, historyczna, w odróżnieniu od świętego Mikołaja z telewizji. Jak podkreślił Władyka Atanazy,  patron białostockiej Katedry tak jak i dawniej, tak i dziś spełnia nasze prośby przybliżające nas do zbawienia pod warunkiem, iż nasza modlitwa jest szczera i żarliwa.

Zwierzchnik diecezji białostocko – gdańskiej szczególne podziękowania za przybycie na najważniejsze święto diecezjalne skierował do Biskupa Atanazego. Ponadto Arcybiskup Jakub przekazał łódzkiemu Hierarsze pamiątkową panagiję z okazji jubileuszu 50 – tych urodzin.

za: orthodox.bialystok.pl

Zdjęcia: Aleksandra Jarosławska