cerkiew.pl

15 Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej

Katarzyna Bisz, 16 listopada 2018

W Siemiatyczach trwa 15 Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. Jak co roku zebrani w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego mogą posłuchać chórów parafialnych i zespołów folklorystycznych prezentujących utwory paraliturgiczne. W tym roku wśród wykonawców znaleźli się artyści z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Pieśń paraliturgiczna to rodzaj poetyckiej modlitwy. Jest ona przejawem uczuć płynących prosto z serca — mówił biskup siemiatycki Warsonofiusz, rozpoczynając trzydniowe spotkanie z muzyką.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego Prawosławia, próba ocalenia od zapomnienia pieśni paraliturgicznych, pokazanie ich piękna. Przegląd przez lata zyskał wielu sympatyków, promując pieśni paraliturgiczne, które, choć nie wchodzą w skład kanonu nabożeństw, cieszą się ogromną popularnością wśród wiernych. Ta szczególna forma modlitwy ukazuje w prostych słowach i melodiach całe bogactwo wiary i nauczania Cerkwi prawosławnej.

Przegląd wpisał się już na stałe w kalendarz imprez kulturalnych wśród mieszkańców województwa podlaskiego, jak również chórów i zespołów z kraju i zagranicy. Jednym z nich jest Chór Kupalinka z Kobrynia na Białorusi, który wystąpił w Siemiatyczach już po raz czwarty — Bardzo podoba nam się panująca tu atmosfera. Przyjaźnimy się od lat z chórami siemiatyckich parafii prawosławnych i zawsze miło jest nam tu przyjeżdżać — mówiła dyrygent Ałła Prijmaczuk.

Organizatorem tego muzycznego przedsięwzięcia jest Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach. Współorganizatorami wydarzenia są obie siemiatyckie parafie prawosławne, a także Miasto Siemiatycze i Siemiatycki Ośrodek Kultury.

Pierwszego dnia przesłuchań zaprezentowało się 8 chórów. Przegląd potrwa do niedzieli. Szczegółowy program tutaj.

Fot. Katarzyna Wróblewska