cerkiew.pl

Ku czci św. Dymitra w Janówce

ks. Michał Wasilczyk, 13 listopada 2018

Niewielka społeczność prawosławna w Janówce (gm. Hanna , pow. Włodawski) w dniu 8 listopada br. wspominała liturgicznie pamięć męczeńskiej śmierci Wielkiego Męczennika Dymitra Sołuńskiego.
Na tą okoliczność do świątyni przybyli wierni nie tylko z Janówki, ale i pielgrzymi z okolicznych miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się akatystem, który sprawowany był przez proboszcza parafii. Na zakończenie modlitwy wszyscy otrzymali ikony św. Dymitra oraz zostali namaszczeni olejem przywiezionym z Tessalonik. Olej przywieziony został przez pielgrzymów, którzy uczestniczyli w greckich uroczystościach ku czci świętego, które miały miejsce 21 października (nowy styl).

Boskiej Liturgii przewodniczył o. mitrat Wincenty Pugacewicz z Białej Podlaskiej w asyście o. prot. Alima  Rusinowicza z Lublina, o. prot. Jana Dmitruka z Międzylesia, dziekana okręgu terespolskiego, o. prot. Andrzeja Pugacewicza z Białej Podlaskiej, dziekana okręgu bialskopodlaskiego,  o. ihumena Dionizego z Jabłecznej i o. prot Mirosława Kochana z Zabłocia.

Wspólnemu świętowaniu sprzyjała niecodzienna listopadowa pogoda. Według miejscowych mieszkańców powiew wiatru w dniu św. Dymitra, świadczy o tym, jaka będzie tegoroczna zima.
Po ewangelicznym czytaniu kazanie wygłosił o. Dionizy. Ihumen zwrócił uwagę na trudy życia św. Dymitra, porównując przy tym realia codziennego życia teraz i dawniej. Kaznodzieja celnie zapytywał o współczesną postawę w obronie wiary chrześcijańskiej, która budowana winna być na przykładzie wielkiego męczennika z Tesalonik.

Liturgiczne uroczystości zakończyła procesja wokół świątyni i życzenia licznych lat hierarchom naszej cerkwi, ojczyźnie, władzom państwowym i samorządowym oraz zebranym duchownym i pielgrzymom.

Swoje dziękczynienie wyraził również miejscowy proboszcz ks. Michał Wasilczyk. Duchowny dziękował za obecność i modlitewną jedność m.in. Wójtowi Gminy Sławatycze, Dyrektorowi Zespołu Szkół w Sławatyczach oraz przedstawicielom Straży Granicznej. Szczególnie życzenia skierowane zostały na ręce miejscowego starosty cerkiewnego oraz parafian janowskiej wspólnoty.

Fot. ks. Michał Wasilczyk