cerkiew.pl

Projekt "Płynęli tędy flisacy?" dobiega końca.

Jakub Oniszczuk, 09 listopada 2018

Stowarzyszenie OrthNet przy współpracy z parafią prawosławną św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu realizuje projekt “Płynęli tędy flisacy?”.

Ośmioosobowa grupa związana z młodzieżowym zespołem teatralnym “ZaTopieni w historii”, w trakcie trzech trzydniowych spotkań warsztatowych przygotowała nowy spektakl nawiązujący do historii swojej parafii. Scenariusz powstał na podstawie opowieści o Flisakach spławiających drzewo ścinane w Białowieży rzeką Narew, którzy zatrzymywali się na nocleg w Topilcu. Tam spotykali się oni z miejscową ludnością, od której otrzymywali wikt. W pamięci mieszkańców pozostały jeszcze wspomnienia wspólnych spotkań i zabaw nad rzeką.

Projekt powstał w celu ocalenia tych wspomnień od zapomnienia i rozpropagowania barwnych historii związanych z Topilcem, przy okazji popularyzując pieśni i tańce ludowe regionu.

Podczas warsztatów, które odbyły się w Akademii Supraskiej, młodzież pracowała z doświadczonymi instruktorami. Pani Anna Fionik, specjalistka od śpiewu białego i tańca ludowego, czuwała nad wokalno-tanecznym przygotowaniem spektaklu. Od strony teatralnej, przygotowania scenariusza i reżyserii nad uczestnikami opiekę sprawowały Pani Katarzyna Siergiej i Pani Anna Kołosow-Ostapczuk.

Do Werbeńki, jednego z utworów wykonywanych w trakcie spektaklu, powstał teledysk z udziałem uczestników projektu. Dźwięk został nagrany w operze i filharmonii podlaskiej, a zdjęcia zostały zrealizowane na terenie Topilca i nad rzeką Narew, po której pływali flisacy.

Teledysk dostępny jest na kanale YouTube zespołu “ZaTopieni w historii”. Można obejrzeć to TUTAJ.

Materiały z projektu, scenariusz przedstawienia, zdjęcia z warsztatów, teledysk do utworu Werbeńka oraz nagranie całego spektaklu znajdą się w folderze z załączoną do niego płytą CD.