cerkiew.pl

Centralne obchody 100-lecia niepodległości Polski

31 października 2018

W niedzielę, 28 października 2018 roku miały miejsce centralne cerkiewne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. W tym dniu, w katedrze św. równej apostołom Marii Magdaleny, sprawowana była św. Liturgia, której przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście wszystkich członków Świętego Soboru Biskupów PAKP oraz przybyłego na te uroczystości duchowieństwa. W słowie wstępu Jego Eminencja podkreślił doniosłość dzisiejszych obchodów i nawoływał do pokoju, wzajemnego szacunku i miłości. Wspominając 100. rocznicę Niepodległości uwalniajmy się przeto od błędnych stereotypów. Likwidujmy przejawy uprzedzeń i nienawiści. Piszmy karty historii w duchu miłości ewangelicznej i wzajemnego szacunku. Tego oczekuje od nas Bóg i Ci, którzy walczyli o niepodległość, którą dzisiaj się cieszymy. Do tego wzywa nas tegoroczna rocznica i nasz patriotyzm.

W ramach obchodów w warszawskim Centrum Kultury Prawosłąwnej miało również miejsce otwarcie wystawy: „Metropolita Dionizy Waledyński – człowiek Niepodległej”.

Wieczorem odbył się natomiast na Zamku Królewskim w Warszawie koncert muzyki cerkiewnej i pieśni patriotycznej.

Pełną relację można znaleźć na stronie: orthodox.pl.

Zapraszamy do wysłuchania kazania arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego, ordynariusza Wojska Polskiego, wygłoszonego podczas Boskiej Liturgii w dniu tych uroczystości.

 
Zapraszamy również do śledzenia kanału YouTube Cerkiew.pl, na którym niebawem ukaże się relacja wideo z Boskiej Liturgii w dniu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, przemówienie metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, wygłoszone na rozpoczęciu koncertu w Zamku Królewskim oraz zapisy występów chórów.

Relację z Centralnych Obchodów 100-lecia niepodległości Polski zrealizowano w ramach projektu "Cerkiew Niepodległa", finansowanego ze środków Fundacji Hagia Marina

Fot.: Tomasz Grześ