cerkiew.pl

Rozpoczęcie drugiego etapu rekonstrukcji supraskich fresków

Paweł Iwaniuk, 07 października 2018

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego z dniem 25 września, ruszył kolejny etap prac nad rekonstrukcją słynnych XVI-wiecznych supraskich fresków, które niegdyś stworzył serbski mnich imieniem Nektariusz.

Pierwszy etap, jakim była rekonstrukcja rozpisu kopuły oraz sklepień w nawie głównej świątyni, zakończono w sierpniu tego roku, tuż przed świętem Supraskiej Ikony Bogurodzicy.

Prace zaplanowane na najbliższy czas dotyczą części ołtarzowej cerkwi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Ze względu na bieg wydarzeń historycznych, wnętrze ołtarza nigdy nie zostało udokumentowane na fotografiach, jak to miało miejsce w przypadku pozostałych części cerkwi, dlatego też wzorem są inne cerkwie z tego samego okresu. Etap ten jest w całości finansowany dzięki pomocy wiernych oraz pielgrzymów.

Nad programem rekonstrukcji fresków ze strony Serbii stanęli: prof. Goran Janicijević oraz jego uczeń Miodrag Milutinović, zaś ze strony Polski: JE Biskup Supraski Andrzej, prof. Antoni Mironowicz oraz dr. inż. Adam Musiuk. To oni wzorując się na dawnych fotografiach oraz opisach, krok po kroku, nadają dawny urok i blask dla "obronnej" świątyni Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.

foto: Autor