cerkiew.pl

III Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych

ks. Ignacy Szwec, 02 października 2018

Dnia 29 października b.r. w sobotę z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski w Nowoberezowie odbył się już III Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych. Uroczystość uświetnili swą obecnością Jego Ekscelencja biskup Hajnowski Paweł, w asyście dziekana okręgu hajnowskiego ks. mitrata Michała Niegierewicza, licznie przybyłego duchowieństwa, oraz władz samorządowych.

Śpiew cerkiewny jest wielkim skarbem Cerkwi prawosławnej. Z nim czujemy się dobrze i dlatego niezmiennie przekazujemy go nowym pokoleniom. Dlatego tak istotne jest pamiętanie o swych korzeniach i kultywowanie tradycji. – powiedział proboszcz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, ks. Jan Kazimiruk, inaugurując przegląd – Razem z Wójt Gminy Hajnówka, Panią Lucyną Smoktunowicz oraz Radną Gminy, Panią Walentyną Biryłko mamy zaszczyt powitać duchowieństwo, licznie przybyłych przedstawicieli władz samorządowych oraz wszystkich zebranych koneserów śpiewu cerkiewnego na III Wieczorze Wiejskich Chórów Parafialnych.

W tegorocznej edycji przeglądu uczestniczyło 8 chórów parafialnych z: Dubicz Cerkiewnych, Dubin, Starego Kornina, Orzeszkowa, Bociek, Szczytów – Dzięciołowa, Narewki oraz gospodarzy chór z Nowoberezowa. Chóry zaprezentowały utwory liturgiczne oraz paraliturgiczne wykonywane w parafiach.

Na zakończenie przeglądu biskup hajnowski Paweł odczytał okolicznościowy adres Jego Eminencji metropolity Sawy, w którym hierarcha podkreślił ważną rolę tego typu spotkań służących integracji środowisk wiejskich, szerzeniu kultury i tradycji Podlasia. W adresie metropolita Sawa wskazał także na różnorodność śpiewów prawosławia, a przede wszystkim podkreślił jak istotne miejsce w życiu liturgicznym Cerkwi zajmują chóry parafialne.

Wszystkie chóry otrzymały okolicznościowe podarunki.

Organizatorzy w osobach Wójt Gminy Hajnówka, p. Lucyny Smoktunowicz, Radnej Gminy Hajnówka, p. Walentyny Biryłko oraz Parafii Prawosławnej Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie gorąco dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację przeglądu, sponsorom i wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. Prawosławny Serwis Internetowy Cerkiew.pl. Za pośrednictwem kanału na Youtube prowadzona była transmisja na żywo.

Niebawem na stronie Parafii Prawosławnej Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, dostępna będzie pełna fotogaleria z koncertu. Natomiast na kanale YouTube zamieszczone zostaną filmy z występów wszystkich chórów biorących udział w III Wieczorze Wiejskich Chórów Parafialnych.
 
Fot. Tomasz Grześ