polska: XXVI rocznica przeniesienia relikwii św. Gabriela

XXVI rocznica przeniesienia relikwii św. Gabriela

Paweł Iwaniuk , 22 września 2018

Dzień 22 września dla społeczności prawosławnej na ziemi białostockiej jest dniem szczególnym, ponieważ to właśnie 22 wrzęsnia 1992 roku, 26 lat temu, dzięki staraniom ówczesnego arcybiskupa Sawy relikwie świętego męczennika młodzieńca Gabriela powróciły z Grodna do Białegostoku. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter, gdyż uroczystościom przewodniczył Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II, przebywający w tym czasie z wizytą w Polsce.

W przededniu święta, 21 września, przed nabożeństwem całonocnego czuwania do białostockiej katedry przywiezione zostały relikwie św. męczennika Gabriela, które już tradycyjnie przez okres letni, od majowego święta ku jego czci, przebywały w żeńskim monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach.

Ze słowem powitalnym do dostojnych gości zebranych na wieczornym nabożeństwie zwrócił się arcybiskup Jakub. Poza delegacją z Patriarchatu Aleksandryjskiego obecni byli również m.in. rzymskokatolicki arcybiskup metropolita białostocki Tadeusz Wojda, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Po nabożeństwie całonocnego czuwania, na ekranie rozstawionym na parkingu pod katedrą św. Mikołaja miała miejsce prezentacja animacji autorstwa Pawła Iwaniuka do pieśni "My, którzy Cherubinów przedstawiamy...". Animacja była wyświetlana do godziny 22:00, kiedy to w cerkwi rozpoczął się Akafist do św. męczennika Gabriela. Przez ten czas miały ją okazje zobaczyć setki mieszkańców Białegostoku.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył Papież i Patriarcha Aleksandryjski i całej Afryki Teodor II. W nabożeństwie uczestniczyli także hierarchowie PAKP na czele z JE Wielce Błogosławionym Metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą.

Z homilią do ewangelicznego czytania zwrócił się do wiernych patriarcha Teodor. Nawiązał on w swoim słowie do historii relacji między Patriarchatem Aleksandryjskim i Cerkwią w Polsce. Przypomniał on o postaciach patriarchów Melecjusza Pigasa i Cyryla Lukarisa, którzy zaangażowani byli w obronę naszej Cerkwi przed unią brzeską. Wezwał również wszystkich do podążania drogą wyznaczoną nam przez męczenników, nie koniecznie za pośrednictwem krwi, lecz: za pośrednictwem świadectwa naszego życia i świadczenia o Chrystusie pośród naszej codzienności.

Na uroczystości ku czci swojego patrona przybyło liczne grono dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie uczestniczyli w przywitaniu relikwii świętego oraz procesji wokół cerkwi. W utrzymaniu porządku w świątyni oraz w czasie procesji pomagał 50 Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Nika”.

Fot. Aleksandra Jarosławska, Paweł Iwaniuk, Marcin Surynowicz