polska: Najstarsze miasto Polski świętuje prawosławny jubileusz

Najstarsze miasto Polski świętuje prawosławny jubileusz

Ks. Mikołaj Dziewiatowski, 16 lipca 2018

14 lipca cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu wypełniła się wiernymi. Było to spowodowane pierwszą wizytą nowego ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej, Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego w Kaliszu. Tego dnia obchodzono również dwa jubileusze ks. Mirosława Antosiuka, proboszcza kaliskiej parafii. Jubileusz 20-lecia kapłaństwa oraz 20 lat niesienia posługi w Kaliszu.

Podniosłość i wyjątkowość tego dnia spowodowały, że na uroczystości przybyli duchowni oraz wierni z terenu całej diecezji łódzko-poznańskiej. Kalisz to najstarsze miasto Polski, a tradycja prawosławna w tym mieście ma już ponad 230 lat. Macedończycy zwani w Kaliszu Grekami, tworzyli zręby pierwszej wspólnoty prawosławnej w mieście, a w roku 1782 powstała pierwsza prawosławna kaplica na kaliskim rynku. By brać udział w nabożeństwie w tym dniu, wyjątkowym dla diecezji, miasta Kalisza i oczywiście samej parfaii kaliskiej, niektórzy gościeli przebyli ponad 300 km.

Dzień rozpoczął się od uroczystej procesji, która przybyła pod dom parafialny by przywitać swego arcypasterza - bp. Atanazego. Ze śpiewem, chorągwiami i w pełnym stroju liturgicznym kapłani asystowali swemu biskupowi w pierwszej drodze do świątyni kaliskiej. W cerkwi bp. Atanazego przywitali parafianie oraz przedstawiciele władz miejskich - Prezydenta Grzegorz Sapińskiego i Przewodniczącego Rady Miasta - Andrzej Plichty. Byli obecni przedstawiciele służb mundurowych - Służby Więziennej i Straży Miejskiej.

Podczas uroczystej Boskiej Liturgii wspominano Świętych Apostołów Piotra i Pawła - patronów kaliskiej świątyni. W swoim słowie skierowanym do zebranych bp Atanazy przypomniał sylwetki apostołów zwracając uwagę na te elementy w ich hagiografii, które chrześcijanie powinni realizować w praktyce. Podczas Liturgii bp Atanazy udzielił święceń lektorskich Jerzemu Mokrisczewowi z Krakowa. Święcenia lektoratu, zwane chirotesją, są pierwszym stopniem służby kapłańskiej. Lektorzy otrzymują prawo noszenia sutanny i mają obowiązek czytania podczas nabożeństw. Boska Liturgia zakończyła się uroczystą procesją wokół cerkwi.

Na koniec nadszedł czas na uroczyste życzenia i przemówienia. Władze miejskie oficjalnie przywiały nowego biskupa diecezji łódzko-poznańskiej, zwracając uwagę i doceniając wpływ Prawosławia na rozwój miasta. Zebrani szczególnie dziękowali jubilatowi. Składano mu długie życzenia i podziękowania za dotychczasową posługę w Kaliszu. Bp Atanazy docenił ks. Mirosława Antosiuka za dotychczasowe niesienie posługi i osiągnięcia w trudnych warunkach diaspory. Życzył jubilatowi sił duchowych i dalszej pomocy Bożej. Prezydent Miasta, Grzegorz Sapiński tak scharakteryzował ks. Mirosława: "Otwartość na potrzeby drugiego człowieka i umiejętność współpracy z różnymi środowiskami sprawiły, ze cieszy się ksiądz szacunkiem i sympatią kaliszan". Dodać należy, że władze miejskie sprezentowały krzyż ołtarzowy dla kaliskiej świątyni. Wkład ks. Mirosława w budowanie atmosfery pojednania i współpracy oraz jego otwartość zostały także docenione podczas uroczystego posiłku - agapy, który odbył się w budynkach parafialnych.

Zdjęcia: ks. Jarosław Antosiuk, Michał Kuryło, Grzegorz Kamiński.
 


Lektor Jerzy Mokriszczew - ur. 28.01.1966 r. w Krosnodomie na Donbasie (Ukraina). Po odbyciu służby wojskowej w Armii Radzieckiej na terenie Kazachstanu i Uzbekistanu zdobył zawód masażysty i kręgarza. Do Polski przyjechał po raz pierwszy w 1990 r. W 1993 roku podjął studia w Warszawskim Seminarium Duchowym. W 2010 r. otrzymał polskie obywatelstwo. W 2017 r. z błogosławieństwa bp. Atanazego wznowił naukę w Seminarium Duchowym w Warszawie. Lektor Jerzy Mokriszczew będzie niósł posługę w parafii krakowskiej.