cerkiew.pl

Video: Spasa na św. Górze w 2001 roku

Redakcja Orthodox.fm, 03 kwietnia 2018

Portal Medialny Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Orthodox.fm zaprasza do zapoznania się z materiałem filmowym z jabłeczańskiej pielgrzymki oraz uroczystości na św. Górze Grabarce.

Archiwalny film przedstawia pieszą pielgrzymkę z monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej na św. Górę Grabarkę oraz uroczystości ku czci Iwierskiej Ikony Bogurodzicy oraz Przemienienia Pańskiego. Film został podzielony na cztery części.

Dwie pierwsze części materiału przedstawiąją zmagania pątników z Jabłecznej. Opiekunami duchowymi pielgrzymki byli ks. prot. Jan Kulik oraz ks. prot. Jarosław Łoś. Tego roku ostatni etap trasy wiódł przez niewielką miejscowość Mętna (powiat siemiatycki). Mieszkańcy miejscowości przygotowali wyjątkowe powitanie i roztoczyli serdeczną troskę nad pątnikami.

Trzecia część filmu przedstawia Boską Liturgię w dniu święta Iwierskiej Ikony Bogurodzicy. Nabożeństwo celebrowali: arcybiskup lubelski i chełmski Abel oraz biskup bielski Grzegorz. W czasie Liturgii abp. Abel udzielił święceń diakońskich subdiakonowi Wiesławowi Skiepko.

Ostatnia część dokumentuje całonocne czuwanie ku czci Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce. W uroczystościach wziął udział patriarcha aleksandryjski Piotr VII, który przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. Na św. Górze zgromadzili się biskupi z Polski i z Ukrainy, na czele z Metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą. Wedle rodzącej się tradycji podczas nabożeństwa śpiewał chór alumnów i studentów warszawskich uczelni teologicznych pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Link do filmów: www.youtube.com