polska: Uroczystości ku czci św. Antoniego Supraskiego

Uroczystości ku czci św. Antoniego Supraskiego

Michał Gołub, 18 lutego 2018

W dniu 17 lutego cerkiew wspominała pamięć św. Antoniego Supraskiego, mnicha-męczennika wywodzącego się z supraskiego monasteru. W tym roku dzień pamięci świętego przypadł w wyjątkowym terminie – dniu pamięci wszystkich świętych mnichów, który jest obchodzony w sobotę tygodnia seropustnego.

Uroczyste obchody dnia pamięci świętego Antoniego Supraskiego, rozpoczęły się w przededniu święta całonocnym czuwaniem, sprawowanym w cerkwi św. Jana Teologa, przez braci monasteru pod przewodnictwem biskupa supraskiego Andrzeja. W samym dniu święta odprawiona została Liturgia Święta, której przewodniczyli biskup supraski Andrzej i biskup siemiatycki Warsonofiusz w asyście przybyłych duchownych oraz braci monasteru. Cerkiew wypełnili licznie zgromadzeni wierni, wśród których znalazła się pielgrzymka autokarowa z Orli. Już po raz kolejny wierni tej parafii przybyli do Supraśla, by uczcić pamięć św. Antoniego. Podczas Liturgii z arcypasterskim słowem, do wiernych zwrócił się biskup Warsonofiusz. Przybliżył on zgromadzonym postać świętego. Zaznaczył też wielki udział profesora Antoniego Mironowicza w odrodzeniu kultu świętego męczennika Antoniego Supraskiego.

Na zakończenie uroczystości biskup Andrzej podziękował biskupowi Warsonofiuszowi za przybycie. Złożył mu życzenia z okazji święta jego patrona, które w tym roku przypada w pierwszym dniu Wielkiego Postu. Po Liturgii na zgromadzonych w świątyni czekał poczęstunek przygotowany przez panie działające w supraskim siestryczestwie.

Święty Antoni żył w XVI wieku. Jako młody człowiek w gniewie zabił człowieka. Pragnąc odpokutować swój grzech wstąpił do monasteru w Supraślu. Samo podjęcie trudu życia mniszego nie uspokoiło duszy świętego. Po uzyskaniu błogosławieństwa namiestnika monasteru, dotarł on na Świętą Górę Athos, skąd później udał się do okupowanych przez muzułmańskich Turków Tesalonik. W tym mieście poniósł męczeńską śmierć. Była to kara za modlitwę w cerkwi Opieki Matki Bożej przekształconej przez okupantów na meczet.

Święty Antoni Supraski przez wiele lat był anonimową postacią dla wiernych. Dopiero w 2005 roku działania braci monasteru supraskiego oraz ludzi świeckich doprowadziły do odrodzenia pamięci o św. Antonim Supraskim. Na terenie monasteru znajduje się kaplica pod wezwaniem świętego Antoniego Supraskiego. 17 lutego w dniu, w którym cerkiew wspomina św. Antoniego, w monasterze odbywają się uroczyste nabożeństwa, w których z roku na rok uczestniczy coraz większa liczba wiernych. Kult świętego odradza się także w Tesalonikach, mieście w którym św. Antoni Supraski poniósł męczeńską śmierć.

Fot. Sławomir Kiryluk

monaster-suprasl.pl