cerkiew.pl

W różnorodności siła, czyli XXIII MFKW na półmetku

Urszula Glińska, 28 stycznia 2018

Sobotni wieczór 27 stycznia otworzył XXIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich Na przepięknej – klimatycznej oraz pełnej gwiazd scenie wystąpiło 13 chórów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Kolejna odsłona XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich jest już za nami. Dalsze koncerty – w niedzielę 28 stycznia. Zapraszamy!

Wspaniałą: przyjazną, serdeczną, pełną życzliwości i otwarcia atmosferę organizatorzy stworzyli od pierwszych chwil Festiwalu. Gości, ze sceny przywitali reprezentanci organizatorów: p. Anna Pietrusik – Dyrektor MOK, p. Andrzej Boublej – Dyrektor Artystyczny Festiwalu, p. Grzegorz Szwed – prezes Fundacji Dialog Narodów i p. Jacek Danieluk – Burmistrz Terespola. W imieniu Wojewody Lubelskiego gości przywitał Wicewojewoda – Robert Gmitruczuk. Wszyscy podkreślali istotę kolędowania, w której radość z Bożego Narodzenia łączy społeczności i pokolenia.

Łączy też narody, wspólnoty i wyznania, co bezsprzecznie widać było na terespolskiej scenie, na której podczas pierwszego dnia przesłuchań 27 stycznia wystąpiło 13 chórów. Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i w obecnej, na scenie XXIII MFKW prawdziwych perełek nie zabrakło.

Sobotni koncert rozpoczął lokalny Zespół Śpiewaczy „Echo Polesia” z Terespola; kraj gospodarzy reprezentowali: Chór Bractwa Świętych Cyryla i Metodego z Bielska Podlaskiego, Zespół Folklorystyczny „Hiłoczka” Związku Ukraińców Podlasia z Czeremchy, Zespół Wokalny „Duschevno” z Mrozów, który zaproponował publiczności bardzo ciekawy repertuar, a mianowicie kolędy gruzińskie. Prawdziwą niespodzianką na XXIII MFKW była wizyta Zespołu Folklorystycznego „Mała Tęcza” z Żar, który z zachodu Polski, zainteresowany wschodniosłowiańskim kolędowaniem, przemierzył setki kilometrów, by spotkać i zanurzyć się w bożonarodzeniowej duchowości Wschodu. Dzieci (najmłodszy występujący uczestnik miał 5 lat) i młodzież zaprezentowała się w strojach polskich – krakowskich, lecz śpiewała repertuar zarówno tradycji zachodnio-, jak i wschodniosłowiańskiej.

Białoruś była reprezentowana przez pięć grup, wśród których wyjątkową, pod względem artystycznym, była „Ubi Caritas”, która – kierowana przez iwieński Zakon Franciszkanów, nie tylko wykonała kolędy bezbłędnie wokalnie, ale także urozmaiciła scenę nieczęsto spotykanymi tu instrumentami: djembe, gitarami akustycznymi, fletem, klarnetem oraz skrzypcami. Fantastycznie wokalnie i z prawdziwym muzycznym impetem zaprezentował się Chór College’u Artystycznego im. N. Sokołowskiego z Homla. Grupa zawładnęła sceną i sercami publiczności wspaniałym poziomem artystycznym, a także siłą i charyzmą głosów młodych ludzi – występ chóru z Homla był koncertem najwyższej klasy.

Kolor, rozmaitość oraz dziecięcy gwar na scenę wprowadziły z kolei grupy z Ukrainy: Chór „Prolisok” Państwowej Dziecięcej Szkoły Artystycznej ze Lwowa, a także Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Vervechka” z Łucka; kostiumy – od spódnic, poprzez koszule i gorsety, po szyszkowe wianki, sosnowe „przeszkadzajki” i dzwoneczki, a także przepiękną gwiazdę dzieci wykonały własnoręczne, specjalnie na Festiwal.

Sobotnia scena XXIII MFKW była pełna barw, kolorów, wspaniałej muzyki i różnorodności, która jeszcze raz ukazała, że w niej tkwi prawdziwa siła.

Nie inaczej będzie kolejnego dnia Festiwalu – 28 stycznia w niedzielę. Wówczas wystąpi kolejnych 13 chórów i zespołów kolędniczych. Przesłuchania odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu (Terespol, ul. H. Sienkiewicza 2&) i rozpoczynają się o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy!
 

Przypominamy, że XXIII edycji Terespolskiego Kolędowania towarzyszą:
* akcja charytatywna – zbiórka pieniędzy na rzecz Kacpra Wójciaka; każdy darczyńca, w podziękowaniu za datek, otrzyma nas pamiątkową festiwalową gwiazdkę;

* dwie wystawy fotograficzne:
- „Droga życia. Ręczniki ludowe Ziemi Bielskiej", Alina Dębowska oraz Katarzyna i Jerzy Sołubowie, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”;
- „Święte kąty Podlasia”, Stowarzyszenie Orthnet.pl; Tomasz Poskrobko, Tomasz Grześ.

XXIII MFKW odbywa się pod Patronatem Honorowym:
- Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka
- Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego

XXIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Lubelskiego

Srebrny Sponsor Festiwalu: VIVAI MAZZONI Polska Sp. z o.o.

Patroni medialni: TVP3 Lublin, „Kurier Lubelski”, Słowo Podlasia, Biała24, Puls Miasta, Radio Biper, Opinie News, Cerkiew.pl, Radio Podlasie.

Fot. Tomasz Grześ