polska: Supraśl: nocne nabożeństwo w dniu św. Spirydona

Supraśl: nocne nabożeństwo w dniu św. Spirydona

Sławomir Kiryluk, 26 grudnia 2017

W nocy z 24 na 25 grudnia, kiedy Cerkiew obchodzi pamięć św. Spirydona - biskupa Tremithus, monaster w Supraślu przeniósł wiernych do dawnych czasów nocnych nabożeństw pierwszych chrześcijan. O godzinie 20. rozpoczęła się całonocna agrypnia – powieczerze z kanonem przed Eucharystią, wielka wieczernia z poświęceniem chlebów, jutrznia z czytaniem katyzm, modlitw przed Eucharystią i kanonu do św. Spirydona.

O północy nocną Liturgię Świętą celebrował biskup supraski Andrzej. Na nocnej Liturgii niemal wszyscy wierni przystąpili do Eucharystii, a władyka Andrzej wygłosił kazanie bazujące na słowach troparionu do świętego. Zwrócił uwagę, jak dziś możemy naśladować świętego. Ukazał na to, że prawdziwa pamięć o św. Spirydonie powinna polegać na naśladowaniu cnót chrześcijańskich, których swoim życiem nauczał święty. Na koniec władyka zaprosił wszystkich do przyległej do cerkwi trapieznoj na wspólną agapę - śniadanie przygotowane przez siestryczestwo.

W nabożeństwach wzięli udział nie tylko suprascy parafianie, ale również pielgrzymi, w tym duża liczba młodzieży z Białegostoku czy grupa przybyła z Łotwy. Większość z zebranych na modlitwie przystąpiła do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.

U pierwszych chrześcijan wieczorny posiłek, modlitwa, wspomnienie świętych, a także Liturgia tworzyły jedną całość. W dzisiejszych czasach nabożeństwa trwające całą noc bywają rzadko, są odprawiane tylko w niektórych monasterach, jak np. na Świętej Górze Atos. 

Postać św. Spirydona stała się bliższa naszym wiernym, po tym, kiedy dwa lata temu relikwie świętego odwiedziły Polskę, w tym także Supraśl. O życiu i cudach świętego, którego relikwie spoczywają do dziś na greckiej wyspie Korfu opowiada film „Opiekun Morza Śródziemnego.”

Już w 2015 r., gdy relikwie św. Spirydona odwiedziły Supraśl po raz pierwszy przez całą noc były zanoszone modlitwy do świętego. Nocny wysiłek modlitewny jest szczególną ofiarą złożoną Bogu. Nocą umysł swobodniej można wznieść ku Bogu, a nocne modlitwy zwrócą nas do pokuty, i ich bardziej niż dziennych wysłucha Bóg. 

Czy można sobie wyobrazić lepsze dla prawosławnego chrześcijanina spędzenie nocy z 24 na 25 grudnia? Kolejna taka noc już z 31 grudnia na 1 stycznia, z okazji kalendarzowego Nowego Roku. Całonocne czuwanie poświęcone będzie współczesnemu ukraińskiemu świętemu – św. Amfilochiuszowi z Poczajowa. 

W środę (27 grudnia) na antenie radia Orthodoxia retransmisja całonocnego czuwania, w czwartek (28 grudnia) – nocnej Świętej Liturgii.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z tego wydarzenia.

Fot. Autor

monaster-suprasl.pl