polska: Poświęcenie nowych antyminsów w Diecezji Łódzko-Poznańskiej

Poświęcenie nowych antyminsów w Diecezji Łódzko-Poznańskiej

ks. Aleksy Kucy, 24 grudnia 2017

W dniu 16 grudnia br. w cerkwi katedralnej pw. Św. Aleksandra Newskiego Jego Ekscelencja, Biskup Atanazy, w asyście łódzkiego duchowieństwa dokonał poświęcenia nowych antyminsów.

Antyminsy otrzymają wszystkie parafie Diecezji Łódzko-Poznańskiej. Poświęcenie miało miejsce bezpośrednio przed św. Liturgią.


Antimension to jedwabna bądź lniana chusta z przedstawieniem sceny złożenia Chrystusa do grobu, z czterema ewangelistami umieszczonymi w jej rogach. W górnej części antimensionu znajduje się specjalnie przygotowana kieszonka na relikwie, co stanowi nawiązanie do czasów wczesnochrześcijańskich, kiedy to Eucharystia celebrowana była na grobach męczenników. W jego dolnej części umieszcza się informację o tym, kto i kiedy konsekrował antimension i do jakiej świątyni jest przeznaczony, o czym zaświadcza własnoręczny podpis biskupa. Antimension przechowywany jest na ołtarzu pod ewangeliarzem, rozkładany jest na każdej Liturgii po czytaniu ewangelicznym, zaś składany przed modlitwą czytaną za amboną. Bez tego utensylium nie można sprawować Liturgii.

Obrzęd poświęcenia antimensionu rozpoczyna się od dwóch modlitw zawierających prośbę o zesłania łaski Świętego Ducha oraz licznych odwołań do świątyni jerozolimskiej. Druga modlitwa czytana jest na klęczkach przed królewską bramą. Następnie diakon wygłasza ektenię, biskup zaś odmawia modlitwę nad mieszaniną wody różanej z winem, po czym kropi nią wszystkie antimensiony. Dalej czytany jest psalm 50, po którym następuje trzykrotne namaszczenie antimensionów św. mirrem, na górze i po jego bokach. Następnie czytany jest psalm 131, po zakończeniu którego biskup wraz z kapłanami i diakonami podchodzi do stołu ofiarnego, gdzie na patenie (cs. diskos) znajdują się relikwie. Tam biskup odczytuje dwie modlitwy, po czym postawiwszy patenę na głowie, poprzedzany kapłanami i okadzany przez diakona udaje się przed zamkniętą królewską bramę, gdzie donośmy głosem wygłasza: Podnieście, książęta, wasze bramy!. Otwierana jest królewska brama i biskup wchodzi do prezbiterium, stawiając relikwie na ołtarzu, po czym dokonuje ich okadzenia. Następnie biskup odczytuje dwie modlitwy, po czym namaszcza św. mirrem cząstki relikwii, zanurza je w woskomastyksie (mieszanina wosku, kadzidła i siarki). Następnie relikwie umieszczane są w specjalnie przygotowanych kieszonkach, które dodatkowo zaszywane są przez kapłanów. Na zakończenie obrzędu biskup odczytuje modlitwę, w której prosi, aby Bóg pozwolił, by na nowo poświęconych antimensionach mogła być przynoszona bezkrwawa ofiara.

tekst za: katedra.org.pl