polska: Młodzież z Mielnika odwiedziła cerkwie i monastery białostoczyzny

Młodzież z Mielnika odwiedziła cerkwie i monastery białostoczyzny

ks. Denis Rusnak, 09 grudnia 2017

1 grudnia grupa uczniów z parafii prawosławnej w Mielniku wyruszyła w jednodniową pielgrzymkę odwiedzając cerkwie oraz monastery białostocczyzny. Pierwszym miejscem, które odwiedziła grupa, był monaster p.w. Narodzenia Bogarodzicy w Zwierkach, gdzie młodzież mogła zbliżyć się do źródeł kultu swojego niebiańskiego patrona, św. męczennika Gabriela Zabłudowskiego. Następnie młodzież odwiedziła największą w Polsce prawosławną świątynię p.w. św. Ducha oraz parafię p.w. św. Jana Teologa w Białymstoku, w której była możliwość pomodlić się przed relikwiami świętych Kosmy i Damiana, Hioba i Amfilochiusza, cara Lazara i Mikołaja Serbskiego. Pod wyzwaniem św. Mikołaja Serbskiego została poświęcona domowa świątynia w domu parafialnym, w której młodzież mogła podziwiać wyjątkową polichromię wykonaną przez wybitnych serbskich malarzy prof. Gorana Janićijevicia i Miodraga Milutinovicia. Na stosunkowo niedużej powierzchni znalazły się wizerunki 138 postaci świętych naturalnej wielkości, co jest rzadkością w sposobach przedstawiania świętych we współczesnym świecie. Polichromia jest wykonana metodą al secco w stylu neobizantyjskim, nawiązując jednocześnie do serbskiej tradycji ikonografii. Na ścianach świątyni znaleźli się święci z całego świata, z różnych wieków, ale kluczowe miejsce zajmują pochodzący z terenów Rzeczypospolitej oraz Serbii.

Następnym miejscem, do którego udała się pielgrzymka był monaster p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w tym niezmiernie ważnym dla prawosławia w Polsce ośrodku monastycznym. W Supraślu młodzież zbliżyła się do źródeł prawosławnej kultury i prawosławnej duchowości, zwiedzając wspaniałe świątyni i modląc się przed kopią cudownej supraskiej ikony Bogarodzicy. Młodzież zapoznała się także z żywotem św. Antoniego Supraskiego, który właśnie w tym miejscu rozpoczął swoją duchową drogę do świętości dając wielkie świadectwo wiary i wierności Bogu podczas męczeńskiej śmierci daleko stąd, w okupowanych przez Turków Tesalonikach, tam, gdzie chrześcijanie najbardziej potrzebowali takiego świadectwa, aby wzmocnić swoja wiarę. W trakcie zwiedzania monasteru była możliwość również obejrzenia galerii zdjęć, przedstawiających główną świątynię i budynki monasterskie na przełomie XIX-XX wieku. Po zwiedzeniu świątyń młodzież udała się do monasterskiej trapieznoj na obiad, gdzie miała okazje skosztować prawdziwe monasterskie dania. Radosnym przeżyciem dla młodzieży było spotkanie się z Jego Ekscelencją biskupem Andrzejem, który przywitał uczestników pielgrzymki i udzielił arcypasterskiego błogosławieństwa. Władyka Andrzej zaprosił do ponownego odwiedzenia Supraślu oraz do uczestnictwa w wielu młodzieżowych przedsięwzięciach, które odbywają się pod patronatem monasteru supraskiego.

Po zwiedzeniu Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej, które również znajdują się w murach monasteru supraskiego młodzież wyruszyła w drogę powrotną. Wielkim przeżyciem było dla młodzieży spotkanie się ze źródłami naszej prawosławnej tradycji i kultury w monasterze supraskim, który bez wątpienia jest jednym z najdoskonalszych osiągnięć Cerkwi prawosławnej w Polsce. Już w drodze powrotnej do Mielnika uczestnicy pielgrzymki interesowali się możliwością ponownego odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.

Fot. Autor