polska: O cypryjskich zwyczajach okresu Dodekameron

O cypryjskich zwyczajach okresu Dodekameron

Ela Dulko, 23 listopada 2017

W środę 15 listopada b.r., w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Zwyczaje okresu Dodekameron – świętych dwanaście dni na Cyprze.

Wystawę otworzył dr Adam Czyżewski – Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Następnie głos zabrał Jego Ekscelencja Biskup Mesaorii Grzegorz: Od dzisiejszego wieczoru wszyscy, którzy zgromadziliśmy się tutaj, a także zwiedzający wystawę w następnych dniach jej trwania, jesteśmy zaproszeni do dotknięcia serca, kultury i tradycji Cypru. Czujcie się zaproszeni do przeżycia razem z nami europejskiej gościnności Cypru. (...) Zapraszamy wszystkich byście przeżywali razem z nami klimat tych świętych dni. Bądźcie pozdrowieni. Wesołych Świąt!

Następnie do zgromadzonych gości zwrócił się Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, który podkreślił bogactwo duchowe Cypru oraz podziękował bp Grzegorzowi za podjęcie się trudu zorganizowania wystawy. Chór Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego, pod kierownictwem dr Włodzimierza Wołosiuka, zaprezentował hymny religijne, cypryjskie kolędy bożonarodzeniowe oraz kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Biskup Grzegorz i metropolita Sawa, wraz z biskupami naszej Cerkwi: abp Jerzym, bp Pawłem i bp Andrzejem wykonali rytuał krojenia vasilopity - tradycyjnego noworocznego ciasta, w którym została ukryta moneta. Jej szczęśliwy znalazca wygrał tego dnia 5-dniowy pobyt turystyczny na Cyprze.

Tego wieczoru nie zabrakło również tradycyjnych cypryjskich przysmaków, pokazu tańca oraz filmów.

Fot. Sławomir Kiryluk