polska: Premiera książki „Jestem, bo wrócili”

Premiera książki „Jestem, bo wrócili”

Stowarzyszenie OrthNet, 26 października 2017

„Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa” to tytuł konkursu zorganizowanego w 2015 r. i książki, którą już za kilka dni oddamy w ręce Czytelników!

Publikacja zawiera blisko 50 świadectw pamięci o przodkach Autorów, których strach przed frontem I wojny światowej pognał w głąb Imperium Rosyjskiego. Wyciągnięte z zakamarków rodzinnej pamięci strzępki historii przenoszą nas 100 lat wstecz. Wraz z bieżeńcami przemierzamy drogę, cierpimy głód, grzebiemy bliskich, jesteśmy świadkami rewolucji, aż w końcu wracamy na ojcowiznę. I chociaż wiemy, że to zdarzyło się naprawdę, momentami wciąż mamy ochotę wierzyć, że to był tylko sen…

Utrwalenie w formie książkowej zebranych w konkursie materiałów wydawała się jego oczywistym następstwem. To historie, a także dokumenty, które nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Prości chłopi, których w głównej mierze dotknęło bieżeństwo, nie pisali pamiętników. Ze zgłoszonych utworów wyłania się także unikalny obraz bieżeństwa – z perspektywy jego uczestników i ich potomków, a nie z perspektywy faktów historycznych. Kilka ostatnich miesięcy trzy laureatki konkursu – Katarzyna Sawczuk, Anna Kondratiuk i Anna Szerszunowicz poświęciły na usystematyzowanie i zredagowanie prac.

Dwa lata temu wydarzyło się coś ważnego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, pod pretekstem okrągłej, setnej rocznicy temat bieżeństwa pojawił się w publicznym dyskursie. Kluczową rolę odegrała w tym przywracaniu pamięci Aneta Prymaka-Oniszk, twórczyni strony www.biezenstwo.pl oraz autorka reportażu „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. Stowarzyszenie OrthNet wraz z Anetą zorganizowało konkurs, którego celem było odkrycie własnej rodzinnej historii. Jak stwierdziła A. Prymaka-Oniszk we wstępie do książki, próbujemy zrozumieć naszych przodków bieżeńców, a jednocześnie dowiadujemy się czegoś więcej o sobie.

Przedpremiera książki będzie miała miejsce 29 października podczas Charytatywnego Koncertu Muzyki Cerkiewnej w Teatrze Kamienica, na który tym bardziej mocno zapraszamy! Wkrótce poinformujemy o szczegółach listopadowej premiery w Białymstoku.


Projekt Stowarzyszenia OrthNet „Jestem, bo wrócili. Utrwalenie pamięci o bieżeństwie 1915 r.” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Kontakt: biezenstwo.cerkiew.pl / jestembowrocili@gmail.com