polska: Podsumowanie konkursu plastycznego w Białymstoku

Podsumowanie konkursu plastycznego w Białymstoku

Aleksy Mularczyk , 13 października 2017

Koło białostockie Bractwa św. św. Cyryla i Metodego zorganizowało Wojewódzki Konkurs Plastyczny na utworzenie albumu pt. „Życie i działalność Świętych Cyryla i Metodego - pierwszych nauczycieli Słowian”. Konkurs ten skierowany został do dzieci i młodzieży szkolnej w województwie podlaskim.

Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród (ufundowanych przez Urząd marszałkowski) nastąpiło dnia 6 października 2017 roku.

Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania „Hymnu do Świętych Braci Sołuńskich” w wykonaniu zespołu „Stebło”. Następnie prowadzący te spotkanie - znany radiowiec i członek zarządu głównego Bractwa Jan Smyk - przywitał zgromadzonych gości na czele z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Jakubem, o. duchowym ihumenem Sergiuszem, kapłanami i co istotne uczestników konkursu z przybyłymi ich artystycznymi opiekunami.

Niektóre aspekty z działalności Świętych Braci przedstawił w sposób niezwykle interesujący, w krótkiej prelekcji o. diakon Piotr Makal. Twórcy alfabetu dla narodów słowiańskich - głagolicy, dali niejako podstawę do ukształtowania języka cerkiewno-słowiańskiego. Język ten do dzisiaj jest „żywy”.

Słowa zadowolenia z organizacji takiego konkursu wyraził arcybiskup Jakub podkreślając, że w ten sposób Bractwo trafia do młodzieży szkolnej. W rezultacie wzbudzone zostało zainteresowanie życiem i działalnością patronów Bractwa, co skutkowało przeniesieniem powyższego do formy prac plastycznych i przedstawione szerszemu audytorium.

Kontynuując myśl i wspomnienia o Pierwszych nauczycielach Słowian należy pamiętać, że jako pierwsi przynieśli już w IX wieku chrześcijaństwo na obecne ziemie polskie. Jest to dość znamienne -albowiem oficjalnie uznawany ten fakt jest jako późniejszy i to aż o sto lat. Celem konkursu było przybliżenie więc tych faktów, jak też drogi misyjnej Świętych Braci (uznanych także za patronów Europy). Koło białostockie Bractwa zorganizowało już wcześniej tj. w rocznicę 1150-lecia misji Św. Braci konkurs na prace plastyczne , na który wpłynęło wówczas ok. 240 prac. Obecny więc konkurs, jak przedstawił Aleksy Mularczyk, był jakby II-im etapem, przy czym dotyczył on formy bardziej rozszerzonej tj. opracowań w formule albumowej. Obecnie wpłynęło 25 prac, które to zostały przez komisję skrupulatnie ocenione i wyróżnione przez te audytorium, zaprezentowano teraz na wystawie w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Słowa podziękowania zostały skierowane dla organizujących, a w szczególności dla siostry Aliny Mikołajczuk, która przewodniczyła tym działaniom.

Zwycięzcy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy, jak też nagrody rzeczowe. Wręczenia ich każdemu z wyróżnionych wraz z udzieleniem błogosławieństwa dokonał J. Eksc. Arc. Jakub. Stosowne dyplomy otrzymali także opiekunowie - nauczyciele dzieci nagrodzonych. Większość uznanych tu prac zostało opracowanych pod kierunkiem Ewy Siegień. Podkreślono także o szczególności i wysokim poziomie albumu, który został przygotowany przez uczennicę zdobywczynię I miejsca w kat. III Natalię Sawicką.

Kolejnym punktem uroczystości stał się następnie występ laureata międzynarodowych festiwali zespołu „Stebło” pod kierunkiem matuszki Anny Misiejuk. Usłyszeliśmy w pięknym wykonaniu szereg utworów o charakterze religijnym, co ciepło zostało przyjęte przez zebranych.

Po tej części oficjalnej przystąpiono do oglądania przygotowanej wystawy prac nagrodzonych, jak też części z poprzedniego konkursu.

Przybyli z zainteresowaniem obejrzeli opracowania; w trakcie realizowano też sesję zdjęciową z laureatami konkursu.

Siostry z Koła Bractwa przygotowały dla zebranych poczęstunek w postaci m.in ciast, i odbyło się to na zakończenie tej uroczystości. Całościowo uznano spotkanie i jego przebieg za bardzo sympatyczny, a także niezwykle potrzebny w celu łączenia oraz integracji środowiska, z niezbędnym tu udziałem młodzieży szkolnej.