cerkiew.pl


Supraskie spotkania z fotografią

Dominika i Martyna Czaban, 07 października 2017

W dniach 5-6 października z błogosławieństwa biskupa supraskiego Andrzeja w przyklasztornej parafii w Supraślu odbyły się warsztaty fotograficzne dla młodzieży. W świat fotografii wprowadził nas pan Sławomir Kiryluk, a o. Paweł dodawał nam otuchy i pozytywnej energii. Zaczęliśmy od teorii przy herbatce i ciastkach. Podczas miłej rozmowy zaznajomiliśmy się z podstawami fotografii, po teorii przeszliśmy do praktyki. Najważniejszym punktem naszego pleneru było ukazanie monasteru w okolicznościach jesiennej przyrody.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych zabraliśmy sprzęt i ruszyliśmy na poszukiwanie odpowiedniego widoku na cerkiew. Dzięki naszym wysiłkom zdjęcia były udane, a w naszych głowach mieściło się jeszcze wiele pomysłów. Po skończonej sesji omawialiśmy wspólnie zrobione zdjęcia i wybraliśmy najlepsze. W ten sposób zakończyliśmy pierwszy dzień warsztatów.

Drugiego dnia spotkaliśmy się już o 6:30. Zabraliśmy kalosze i ruszyliśmy w drogę. Pogoda była deszczowa, a buty mokre, ale to nam nie przeszkadzało. Staraliśmy się uchwycić piękno otaczającej nas przyrody. Wróciliśmy do monasteru, aby poznać kolejne tajniki dobrej fotografii. Pan Sławek udzielił nam mnóstwo przydatnych wskazówek. Następnie zostaliśmy zaproszeni na śniadanie.
Po posiłku łączyliśmy przyjemne z pożytecznym – pomagaliśmy przy sadzeniu kwiatów, a jednocześnie robiliśmy zdjęcia. Kiedy wykonaliśmy naszą pracę na rzecz monasteru, a także piękne fotografie, wróciliśmy do analizowania zdjęć, tak jak poprzedniego dnia.

Nasze warsztaty niestety dobiegły końca, ale na pewno zostaną w naszej pamięci na długo. Bardzo chcielibyśmy to powtórzyć i poszerzyć naszą wiedzę. Zobaczenie efektów naszej pracy będzie możliwe w korytarzu budynku parafialnego przy cerkwi św. Jana Teologa w Supraskim Monasterze. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 12 listopada po drugiej Liturgii (początek Liturgii o godz. 9.00).
Bardzo dziękujemy panu Sławomirowi, za to że poświęcił nam swój czas, podzielił się z nami swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni. Dziękujemy również o. Pawłowi i bratu Piotrowi, za to że towarzyszyli nam w naszej przygodzie i czynili ją jeszcze lepszą.

Fot. uczestnicy warsztatów