polska: Konferencja mnichów i mniszek w Jabłecznej

Konferencja mnichów i mniszek w Jabłecznej

hieromnich Paweł (Karczewski), 05 września 2017

W dniach 4-5 września br., w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja Mnichów i Mniszek. Spotkanie odbyło się już po raz osiemnasty.

Konferencja rozpoczęła się molebnem w głównej monasterskiej cerkwi św. Onufrego, po którym uczestnicy przeszli do cerkwi św. Jana Teologa. Odbyła się tam część plenarna. W swoim słowie Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa podkreślił międzynarodowy charakter spotkania, a także wprowadził zebranych do tegorocznego omawianego zagadnienia, którym był hezychazm i jego wpływ na wewnętrzne zmagania i wzrastanie w Duchu Świętym. Zwierzchnik PAKP podkreślił kompleksowość zagadnienia hezychazmu, który to zawiera się w wewnętrznym i zewnętrznym wyciszeniu. Wspomniał także o zagrożeniu prelesti (złudzenie duchowe) czyhającym w życiu duchowym, na tych, którzy prowadzą je bez doświadczenia i równowagi. Problematykę życia duchowego hierarcha odniósł także do problemów współczesnego świata.

Część plenarną, którą prowadził gospodarz konferencji, namiestnik monasteru w Jabłecznej archimandryta Atanazy, rozpoczął wykład dziekana monasteru – ihumena Makarego. Ojciec Makary podał w swoim wystąpieniu definicję hezychazmu i jego elementy. Swoje rozważania oparł na cytatach wielu świętych Ojców – św. Grzegorza Palamasa, św. Nicefora czy św. Antoniego Wielkiego.

Kolejny referat przygotowały przybyłe z ukraińskiego monasteru św. Mikołaja w Gródku, mniszki – na czele z ihumenią Michaiłą. Mottem wystąpienia było stwierdzenie, że życie mnisze to nieustanne naśladowanie Chrystusa. O praktyce życia duchowego siostry opowiedziały na podstawie doświadczenia swojego monasteru. Co ciekawe, monaster w Gródku jest bardzo młody – za rok będzie obchodził swoje 25-lecie. Powstał w czasie, gdy wszystkie monastery w zachodniej Ukrainie (z wyjątkiem Ławry Poczajowskiej i monasteru w Korcu) były zamknięte. Mniszki przedstawiły biografie kilku wybitnych działaczy swojej ziemi, w tym starca archidiakona Michała czy ihumenii Natalii. W swoim komentarzu metropolita Sawa podkreślił duchowe związki jakie łączą Wołyń z Chełmszczyzną.

Kolejny referat przedstawił ihumen Sofroniusz z jabłeczyńskiego monasteru. Mnich opowiedział o hezychazmie w kontekście życia monasteru św. Onufrego. Nawiązał do fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, w którym Chrystus mówi, że sam jest pokorny, a który to fragment czytany jest w monasterze codziennie podczas porannego molebna rozpoczynającego dzień. Ojciec Sofroniusz podkreślił znaczenie kontaktu człowieka z przyrodą, który pomaga w skupieniu i modlitewnym nastroju oraz pozwala na poznawanie Boga poprzez kontakt z Jego stworzeniem. W dyskusji po wystąpieniach metropolita Sawa podkreślił znaczenie synergii woli Bożej i pragnienia człowieka. Powiedział także, że człowiek jest stworzony jako „mały kosmos” i tak jak człowiek odnosi się do natury, tak Bóg będzie odnosił się do człowieka.

Wśród zagranicznych gości była również ihumenia Teodora, która przybyła z monasteru w Belgradzie (Serbia). W swoim referacie przedstawiła duchową historię serbskiego narodu – wpływ narodowych bohaterów na życie duchowe Serbów. Jako przykłady podała m.in. św. Sawę Serbskiego, św. Symeona Mirotoczywego i św. Bazylego Ostrożskiego. Opowiedziała także o wybitnych współczesnych postaciach, m.in. o zmarłym niedawno patriarsze Pawle.

Ostatni referat wygłosiła mniszka Eufalia z Turkowic, która podzieliła się swoimi refleksjami opartymi na doświadczeniach życia turkowickiego monasteru. Podkreśliła ogromne znaczenie św. Paraskiewy w historii monasteru, a także odwołała się do współczesności. Powiedziała, że monaster turkowicki to przede wszystkim „Dom Najświętszej”.

Referaty wygłoszone na konferencji podsumował hieromnich Włodzimierz z monasteru w Sakach. Podsumował on główne tezy wystąpień i zwrócił uwagę na złożoność zagadnienia hezychazmu, które odnosi się nie tylko do modlitwy, ale całości życia. Spotkanie zakończyła dyskusja. Wstępnie zaplanowano temat przyszłorocznej konferencji mnichów i mniszek – „Typologia modlitwy i nabożeństw mniszych”. Spotkanie odbędzie się w 2018 roku w Supraskiej Ławrze.

Fot. s. Angelina

za: www.orthodox.pl