cerkiew.pl

Dzień św. Pantelejmona w Siemianówce

Adrian Dubicki, 12 sierpnia 2017

9 sierpnia b.r. w parafii św. Jerzego w Siemianówce odbyły się uroczystości ku czci św. wielkomęczennika i uzdrowiciela Pantelejmona - patrona cerkwi cmentarnej. Już od ponad trzydziestu lat, ten sierpniowy dzień jest wyjątkowym czasem spotkań z rodziną i znajomymi oraz okazją do odwiedzenia grobów tych, którzy odeszli.

Obchody święta rozpoczęły się we wtorkowy wieczór - 8 sierpnia, sprawowanym przez proboszcza, ks. mitrata Mikołaja Szebelana nabożeństwem całonocnego czuwania. Następnego dnia rano, przed ikoną z cząsteczką relikwii świętego, odsłużony został akatyst z małym poświęceniem wody.

Świętą Liturgię w dniu święta celebrował proboszcz parafii w Narewce - ks. mitrat Aleksander Surel, w asyście siedmiu duchownych. Po przeczytaniu fragmentów Św. Ewangelii kazanie wygłosił ks. Mikołaj Markiewicz ze Starego Kornina. W słowach skierowanych do wiernych przybliżył on żywot św. Pantelejmona, zwracając szczególną uwagę na aspekt wychowania w wierze prawosławnej i jego znaczącą rolę również we współczesnym świecie. Najważniejszą szkołą życia każdego człowieka jest dom rodzinny, z którego powinien wynosić czystą wiarę, czyli miłość do Boga i drugiego człowieka, miłość do modlitwy i dobrych uczynków, a nie do dóbr materialnych prowadzących do zguby człowieka.

Tradycyjnie, podczas procesji poświęcono groby byłych starostów parafii - Antoniego Biryckiego i Aleksandra Zasima. Szczególne modlitwy o spokój dusz, zarówno w trakcie Boskiej Liturgii jak i procesji, były wzniesione za arcybiskupa Jeremiasza i innych zmarłych hierarchów naszej Cerkwi. To właśnie arcybiskup Jeremiasz dokonał wmurowania kamienia węgielnego oraz późniejszego poświęcenia naszej cmentarnej świątyni.

Na zakończenie procesji do wiernych zwrócił się ks. mitrat Aleksander Surel, wskazując na rolę jaką święci powinni pełnić w życiu wierzącego człowieka. Każdy powinien brać przykład ze św. Pantelejmona i innych świętych, postępować zgodnie z wolą Bożą, zmieniać siebie, swoje otoczenie i ludzi w nim przebywających.

W słowie skierowanym do duchowieństwa i wiernych, proboszcz parafii ks. mitrat Mikołaj Szebelan, wspomniał osobę śp. arcybiskupa Jeremiasza, który pobłogosławił i poświęcił ten Dom Boży, wieńczący to pięknie położone na pagórku pole duchowe.

Proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólną modlitwę do św. wielkomęczennika Pantelejmona, za odwiedzenie i podzielenie się świąteczną radością ze swoimi zarówno żyjącymi, jak i zmarłymi bliskimi. O. Mikołaj podziękował za pamięć o spoczywających w tym miejscu zmarłych i prosił aby tą wspólną modlitwę kontynuować w swoich codziennych modlitwach osobistych. Wszystkim zgromadzonym życzył zdrowia i Bożego Błogosławieństwa w codziennych trudach.

Parafia w Siemianówce została erygowana w 1957 roku. W tym samym roku założony został cmentarz parafialny. Cerkiew cmentarna została wzniesiona w latach 1983-1984.
 
Więcej informacji o parafii można znaleźć na jej stronie internetowej: www.cerkiew.siemianowka.pl oraz facebook’u: