cerkiew.pl


Wizyta mnichów ze Świętej Góry Athos w Polsce

Michał Kuryło, 10 sierpnia 2017

W dniach 8 i 9 sierpnia na zaproszenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bractwa św. św. Cyryla i Metodego przebywali w Warszawie mnisi ze Świętej Góry Athos. Swoją wizytę w stolicy rozpoczęli od spotkania z Jego Eminencją Metropolitą Sawą, który przybliżył im historię Cerkwi na ziemiach Polski jak i całej Rusi. Ojcowie z Athosu, zaciekawieni trudną historią Cerkwi w Polsce, mieli możliwość zrozumieć ciężar spoczywający na barkach ludności prawosławnej naszego kraju.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęto od Katedry św. Marii Magdaleny. Następnie goście odwiedzili budowę nowej warszawskiej cerkwi – Hagia Sophia na Ursynowie. Choć budowa nie jest jeszcze zakończona, to rozmach inwestycji zrobił na nich ogromne wrażenie.

Kolejnym, przedostatnim już punktem dnia było odwiedzenie cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Tu niesamowicie ciepło mnichów przyjął ks. proboszcz Adam Misijuk. Po południu, pod opieką Koła Terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Warszawie, Ojcowie z Athosu zwiedzali stare miasto. Wieczorem, uraczeni pięknem stolicy udali się na odpoczynek, aby w kolejnym dniu móc tuż przed odlotem na Świętą Górę Atos uczestniczyć w Liturgii Świętej.