polska: Procesja w Moszczonie Królewskiej

Procesja w Moszczonie Królewskiej

ks. Denis Rusnak, 23 maja 2017

13 maja w Moszczonie Królewskiej (Parafia Narodzenia Bogurodzicy w Mielniku) odbyło się nabożeństwo z obchodem pól. Po Świętej Liturgii w Mielnickiej Cerkwi rozpoczęła się procesja po wsi Moszczona Królewska. Następnie procesja udała się na górę Prowały zatrzymując się po drodze przy źródełku, gdzie odbyło się Małe Poświęcenie Wody. Uroczystości w Moszczonie Królewskiej zakończyły się molebnem przy Krzyżach na górze Prowały.

Miejsce to ma szczególne znaczenie dla wiernych Mielnickiej parafii i mieszkańców Moszczony Królewskiej, ponieważ w tym miejscu znajdowała się kapliczka, w której przechowywano wyniesiony z Mielnika, w obawie przed najazdem Tatarów, Cudowny Obraz Spasa Izbawnika zanim, ikona ta została przeniesiona na Świętą Górę Grabarka. Góra Prowały została miejscem świętym dla prawosławnych mieszkańców Moszczony Królewskiej, gdzie co roku przy nabożeństwie Obchodu Pól, wznoszone są modlitwy w intencji wszystkich zgromadzonych, wszystkich wiernych Mielnickiej Parafii oraz wszystkich prawosławnych chrześcijan. W okresie rozprzestrzenienia się kultu Spasa na ziemiach Podlasia Nadbużańskiego w XV-XVII wiekach, kapliczka na górze Prowały odegrała ważną rolę w kształtowaniu tradycji liturgicznej i duchowej wiernych Mielnickiej Parafii, jak i mieszkańców Moszczony Królewskiej.

Obecnie pamięć liturgiczna wyrażająca się w corocznych obchodach pól i procesji na górę Prowały, uobecnia ciągłość i nieprzerwalność tradycji prawosławnej na ziemiach Podlasia Nadbużańskiego na przestrzeni wieków.

Fot. Barbara Rusnak