WIADOMOSCI.CERKIEW.PL

19 marca 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Odnaleźć "głębokie serce" podczas Wielkiego Postu - cz. II

Tylko ta praca, którą wykonaliśmy w naszym sercu, będzie nam towarzyszyć w wieczności. Jeśli oczyścimy nasze serce w tym życiu, to zgodnie z obietnicą Bożą ujrzymy Jego Oblicze: „Błogosławieni czyści sercem, albowiem oni Boga widzieć będą” (Mt 5, 8).
18 marca 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Odnaleźć "głębokie serce" podczas Wielkiego Postu - cz. I

Serce każdego człowieka jest ukształtowane przez Boga w sposób szczególny i unikalny. Jest niepowtarzalne i stanowi rdzeń ludzkiej hipostazy. Człowiek staje się naprawdę wielkim, gdy zbliża się do Boga „głębokim sercem” (Ps 63, 7), ponieważ w nim jest „miejsce modlitwy duchowej” i „pole bitwy duchowej walki”.
17 marca 2022,

Żywoty Marka Eremity i męczennika Abd-al-Masiha, ihumena Góry Synaj

Synaksarion. Żywoty świętych Cerkwi Prawosławnej spisane na Świętej Górze Atos przez Hieromnicha Makarego z monasteru Simonopetra.
17 marca 2022, tłum. Aleksandra Koniuch

O tym, jak patriarcha Paweł mieszał się do polityki

... byleby nie było krwi. Nie za taką cenę - nie!
16 marca 2022, tłum. Justyna Pikutin

Zmagania duchowe Wielkiego Postu

Czterdziestodniowy post jest uważany w Cerkwi za szczególny i najbardziej błogosławiony okres walki duchowej. Oczywiście nie oznacza to, że chrześcijanin musi czekać na Wielki Post, aby rozpocząć duchowe zmagania. Dla nas każdy dzień powinien być zarówno Wielkim Postem, jak i Zmartwychwstaniem, każdy dzień powinien być zarówno Wielkim Piątkiem, jak i Wielką Sobotą, i Paschą.
15 marca 2022, Palladiusz

Pewnego razu przyniesiono do niego młodzieńca opętanego przez demona...

Fragment opowiadań dla Lausosa Palladiusza.
14 marca 2022, tłum. Jakub Oniszczuk

Niech staną się giganci

Zrozumienie tego tekstu jest kluczowe dla zrozumienia późniejszych narracji w Torze, całej księgi Jozuego, a nawet wczesnej historii monarchicznego Izraela w księgach Samuela.
14 marca 2022, tłum. Michał Diemianiuk

Słowo o świętych ikonach, część II

"Jeśli od zejścia Chrystusa do czasów patriarchy Germana lud ginął, kłaniając się idolom, to po co schodził do nas Chrystus? Ale, o Boże, niemożliwe żeby adoracja ikon była idolatrią. Gdyby była bałwochwalstwem, to niewątpliwie choć jeden sobór [powszechny] odrzuciłby to".
13 marca 2022, tłum. Michał Diemianiuk

Słowo o świętych ikonach, część I

"Czczę, kłaniam się i całuję też czcigodne i święte ikony ich, nie jak bogów, ale jak skrócony opis, wyjaśnienie i przypomnienie ich cierpień. Ponieważ ikony nie są tylko zarysowaniem ciała i wskazaniem na nie, ale pokazują i cierpienia ciała. A gdyby tego nie przecierpieli za Chrystusa, to nie mielibyśmy potrzeby wyobrażać ich w księgach i cerkwiach."
12 marca 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Porzucić rozpacz

Nie powinniśmy rozpaczać, kiedy nie jesteśmy tacy, jacy powinniśmy być. Oczywiście źle jest grzeszyć. Ale dlaczego nie szanujesz Boga i w swojej ignorancji myślisz, że jest słaby?
Czy Ten, który stworzył dla ciebie wielki świat, nie jest w stanie zbawić twojej duszy?
|<  <<  <  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87    >  >>  >|