cerkiew.pl

16 czerwca 2019, o. Konstanty Bondaruk

Przyjdź i zamieszkaj w nas

W Duchu Świętym: kosmos jest zmartwychwstały i wzdycha w bólach rodzenia Królestwa, Zmartwychwstały Chrystus jest tutaj, Ewangelia jest mocą życia, Cerkiew ukazuje życie Trójcy, władza jest posługą wyzwalania, misja jest Pięćdziesiątnicą, liturgia - pamiątką i zapowiedzią, ludzkie działanie jest przebóstwione. (Homilia na 16 czerwca, fragment książki o. Konstantego Bondaruka „Homilie świąteczne”).
12 czerwca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

św. Ignacy Brianczaninow - pospiesz się w modlitwie (5)

Pospiesz się w modlitwie, spragniony zbawienia duszy, pospiesz za Zbawicielem w towarzystwie Jego niezliczonych uczniów.
11 czerwca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

św. Ignacy Brianczaninow - nie szukaj w modlitwie przyjemności (4)

Uczucia pochodzące z modlitwy i skruchy są błyskiem sumienia w świecie duszy, pojednaniem z bliźnim i okolicznościami życia.
08 czerwca 2019, o. Konstanty Bondaruk

Natchniona Mądrość Soborowa

Gdy obecnie, podczas Świętej Liturgii, śpiewamy lub wymawiamy słowa „Symbolu Wiary” (Wieruju), czynimy to bez wahania, jako coś oczywistego. Tymczasem to, co traktujemy jako rzecz raz na zawsze daną i oczywistą, rodziło się w bólach i kształtowało z wielkim trudem (Homilia w VII niedz. po Wielkanocy, 9 czerwca).
07 czerwca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

św. Ignacy Brianczaninow - módl się według swoich sił (3)

Warunkiem koniecznym do przystąpienia do modlitwy jest przebaczenie każdej doznanej obrazy, także tej najbardziej bolesnej, bez żadnych wyjątków.
05 czerwca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

św. Ignacy Brianczaninow - modlitwa jest najwyższą aktywnością ludzkiego umysłu (2)

Zachwyt umysłu w Bogu, którego główną przyczyną jest czysta modlitwa, jest stanem nadprzyrodzonym.
03 czerwca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

św. Ignacy Brianczaninow - naucz się właściwie modlić (1)

Bóg nie potrzebuje naszych modlitw! To my potrzebujemy modlitwy: ona łączy człowieka z Bogiem. Modlitwa jest Eucharystią życia.
02 czerwca 2019, tłum. Michał Diemianiuk

Zmartwychwstania dzień. Znaczenie kanonu Paschy. Część II

Kanon paschalny towarzyszy nam przez cały okres Wielkanocy, warto więc poznać jego znaczenie.
02 czerwca 2019, o. Konstanty Bondaruk

O ślepcu i ślepocie

Gdy ktoś uczciwie przyznaje, że pewnych rzeczy nie rozumie, nie potrafi wytłumaczyć, inaczej widzi, taka postawa jest usprawiedliwiona. Natomiast nie chcieć widzieć pomimo oczywistości faktów stanowi świadome opowiedzenie się po stronie fałszu i jest grzechem (Homilia w VI niedz. po Wielkanocy - o niewidomym od urodzenia, 2 czerwca).
31 maja 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Odnajdując pokój pomimo grzesznych myśli

W moim osobistym doświadczeniu chrześcijańskim nie ma nic niebiańskiego. Najlepsze, co mi się przydarza, to krótkie przerwy w walce, krótkie chwile, kiedy walenie w bramy mojego umysłu nie jest tak głośne jak zwykle. Ale właśnie dlatego mogę powiedzieć, że Jezus jest blisko.
|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|