WIADOMOSCI.CERKIEW.PL

16 grudnia 2022, Gabriel Szymczak

Błogosławiony jesteś

Błogosławiony jesteś Ty, Ha-Szem, Nasz Bóg, Król wszechświata... - nie prośba, nawet nie dziękczynienie, ale właśnie wychwalanie, uwielbienie Boga stanowi korzeń modlitwy ludu Izraela. To automatycznie ukierunkowuje człowieka na Tego, który jest Stwórcą, to Jego stawia w centrum uwagi.
15 grudnia 2022, igumen Tryfon (tłum. Gabriel Szymczak)

Złamanie i nadzieja

Rozważania igumena Tryfona
14 grudnia 2022, o. John Moses (tłum. Gabriel Szymczak)

Kwas faryzeuszy

Kiedy byłem małym chłopcem, a mama piekła chleb lub ciastka, błagałem o trochę surowego ciasta. Było coś przyjemnego w smaku pszenicy, soli i drożdży razem wziętych.
13 grudnia 2022, o. Michael Gillis (tłum. Gabriel Szymczak)

Oznaki rozwoju życia duchowego

Ci, którzy są gorliwi w życiu duchowym, są często zmartwieni, ponieważ wydaje im się, że nie robią żadnych postępów i w rzeczywistości ich stan się pogarsza. I w pewnym sensie tak powinno być - nie dlatego, że powinni być zmartwieni, ale żeby wzrastali w postrzeganiu własnego grzechu i złamania.
11 grudnia 2022, o. Theodore Stylianopoulos (tłum. Gabriel Szymczak)

Chrystus wziął na siebie nasze niemoce

Czy jarzmo Chrystusa jest naprawdę łagodne, a Jego brzemię naprawdę lekkie? Jak to możliwe, skoro czyniąc dobro i mówiąc prawdę, Chrystus był prześladowany, znieważany, a na końcu ukrzyżowany? A jednak to jest paradoks Jego życia, począwszy od Jego narodzin i sensu samego Bożego Narodzenia.
10 grudnia 2022, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Za to miasto, wszelkie miasta i krainy...

Cerkiew modli się "za to miasto i każde miasto", w którym sprawowana jest Święta Liturgia. Przez miasto rozumie się wszystko, co je tworzy: miejsce, budynki, mieszkańców i ich sposób życia. Taka prośba ukazuje charakter Cerkwi oraz pewną zasadę moralną, którą Cerkiew wpaja nam, wierzącym: nie być obojętnym wobec miejsca, w którym żyjemy.
09 grudnia 2022, Gabriel Szymczak

Litera grzechu

Dla dopiero poznającego prawosławie nasza spowiedź może być szokująca – nie tyle nawet jej przebieg, co sposób odbywania. Nijak się ma do większej intymności, którą w Kościele rzymskokatolickim zapewnia stojący z boku konfesjonał.
08 grudnia 2022, o. George Morelli (tłum. Gabriel Szymczak)

Bestia gniewu

Święci Ojcowie Kościoła określają obraz Boga w nas jako naszą wolną wolę i inteligencję. Bycie podobnym do Niego oznacza, że ludzkość musi wybrać dobro. Dla naszych pierwszych rodziców wybór dobra oznaczał posłuszeństwo Stwórcy.
07 grudnia 2022, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

Co ogranicza naszą relację z Chrystusem?

Do czego czujemy się przywiązani? Czego nie chcielibyśmy stracić lub z czego sami nie chcemy zrezygnować? Oczywiście, niektóre z naszych przywiązań mogą nawet być dobre same w sobie. To coś jak rodzina. Ilu z nas czuje się przywiązanych do swoich rodzin?
06 grudnia 2022, o. John Moses (tłum. Gabriel Szymczak)

Przemienić rozpacz

Ojcowie mówią, że rozpacz jest wielkim niebezpieczeństwem dla życia duchowego. Gdy już w nią wpadniesz, bardzo trudno jest się z niej wydostać. Jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia stanów duchowych. Ojcowie nazywali ją „acedia”. Dziś nazywamy tę pasję „rozpaczą”.
|<  <<  <  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57    >  >>  >|